Historia Gminy Kaliska

Historia Gminy Kaliska

Monografia "Z dziejów GMINY KALISKA oraz wsi do niej należących" to pozycja obszerna, ukazująca historię gminy od pradziejów do czasów współczesnych, zarówno w ujęciu ogólnym, jak i szczegółowym - każdej wsi i miejscowości położonej na terenie gminy. To również historia gminnych organizacji, zakładów pracy, jednostek organizacyjnych, parafii, stowarzyszeń itd. Książka zawiera też wiele ciekawych fotografii i wspomnień mieszkańców, a także bardzo bogatą i użyteczną bibliografię.
5200

mieszkańców

12

jezior

50km

tras rowerowych

24km

tras pieszych

72%

gminy stanowią lasy

110 km2

powierzchnia gminy

rzeka

Wda

18km

tras konnych

Informacja turystyczna

Informacja turystyczna

Kociewska gmina Kaliska położona jest w południowo zachodniej części województwa pomorskiego w powiecie starogardzkim, na skraju Borów Tucholskich. Przez teren gminy przebiega droga krajowa nr 22 – tzw. „berlinka” oraz linia kolejowa Tczew — Chojnice. Dominuje tu krajobraz dolin i pagórków morenowych z licznymi jeziorami, ukształtowany przez lądolód skandynawski kilkadziesiąt tysięcy lat temu.

Miejscowości Gminy Kaliska

Zapraszamy do krótkiego przewodnika po większych miejscowościach Gminy Kaliska.

Bartel Wielki

Zapraszamy do wyremontowanej starej szkoły w Bartlu Wielkim.

Nocleg

Wyremontowany budynek poszkolny z miejscami noclegowymi (25 miejsc w 2 pokojach wieloosobowych + 2 pokoje 2-osobowe).

Przyjęcia

W pełni wyposażona kuchnia.

Biesiady

Wiata typu "wigwam" z paleniskiem i miejscem dla ok 50 osób.

Frank-Raj

Polskie Ogrody Ozdobne i Szkółka Roślin.

Nasze ogrody swój początek mają w 2004 roku. Z roku na rok zdobywają kolejnych wielbicieli. Obecnie są największą atrakcją turystyczną tego typu na Pomorzu. W zamyśle nasze ogrody są to repliki, w pomniejszonej skali, wybranych najpiękniejszych ogrodów polskich w ich rozwoju historycznym. Rekonstrukcji tej dokonaliśmy na podstawie oglądu wybranych zachowanych ogrodów charakterystycznych dla minionych epok lub na podstawie zachowanych w dokumentach opisów i rysunków. Przedstawiliśmy je w fotosach wyeksponowanych w gablotach umieszczonych na budynku galerii. Projektantem całości ogrodów i jego wykonawcą jest Hubert Kopciowski, historyk sztuki, który wraz z małżonką Wandą i synem Zenonem, jest również właścicielem usytuowanej w sąsiedztwie szkółki krzewów ozdobnych.

ul. Kociewska 11, 83-260 Frank

Telefony: sprzedaż rośliny: 518 788 895

sklep ogrodniczy: 518 788 896

ogrody: 518 788 891

www.frank-raj.pl

szkolka@frank-raj.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Kaliskach


Godziny pracy

  • Poniedziałek-Piątek: 7:30 – 15:30