11 lat temu, w 2000r. szkoła w Piecach otrzymała imię Jana Pawła II. W związku z tym faktem, co roku obchodzimy Święto Szkoły. Są to chwile spędzane w różnorodny sposób, przybliżające nam postać naszego patrona i ukazujące Jego różne działania, myśli i słowa.
W dniu 13 czerwca 2011r. przeżywaliśmy XI rocznicę nadania szkole w Piecach imienia Jana Pawła II w duchu patriotycznym.
Słowa Papieża Polaka, które brzmią: "Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie" stały się mottem programu ph. "Katyń... ocalić od zapomnienia", do którego przystapiliśmy jako szkoła.
Celem programu jest uczczenie pamięci Bohaterów Mordu Katyńskiego, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI Zbrodni Katyńskiej.
DĄB PAMIĘCI, posadzony podczas naszej uroczystości upamiętnia sylwetkę aspiranta Policji Państwowej FRANCISZKA PEPLIŃSKIEGO, urodzonego w Hucie Kalnej, powiat Starogard Gdański, w dniu 01.04.1891r., zamordowanego w Twerze w 1940r. przez NKWD.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w miejscowym kościele, podczas której towarzyszyły nam poczty sztandarowe: Związku Solidarności Polskich Kombatantów im. ks. Henryka Szumana w Starogardzie Gd., OSP w Piecach, ZSP w Kaliskach oraz PSP w Piecach. Następnie w szkole odbyła się część oficjalna, podczas której nastąpiło powitanie gości, wśród których należy wymienić m.in. p. Leszka Burczyka - starostę powiatu starogardzkiego, gospodarza Gminy Kaliska - p. Sławomira Janickiego, p. Marka Romanów - sołtysa sołectwa Piece, radnego obecnej kadencji, ks. Arkadiusza Ćwilkińskiego - Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży, p. Mateusza Kromer - Kierownika Posterunku Policji w Kaliskach, przedstawicieli rodziny Franciszka Peplińskiego, dyrektorów placówek oświatowych gminy Kaliska.
Potem została przedstawiona sylwetka aspiranta Policji Państwowej Franciszka Peplińskiego. Jego nazwisko widnieje w udostępnionej przez stronę rosyjską notatce następującej treści: " starszy przodownik Policji Państwowej Komendy Powiatowej w Kartuzach, woj. pomorskie, Franciszek Pepliński, syn Franciszka i Rozalii, urodzony 01.04.1891r., figuruje na liście NKWD nr 051/1 z 1940r., poz. 62, nr teczki 2690". Pośmiertnie Fr. Pepliński został mianowany przez prezydenta RP prof. L. Kaczyńskiego w dn. 05 października 2007r. na stopień aspiranta Policji Państwowej. W kolejnej części wysłuchaliśmy wzruszającego programu artystycznego, przybliżającego nam tematykę zbrodni katyńskiej. Następnie udaliśmy się na miejsce posadzenia DĘBU PAMIĘCI, któremu towarzyszyło odsłonięcie tablicy pamiątkowej, złożenie wieńców, kwiatów i zapalenie zniczy.
Była
to żywa lekcja historii, która wpisze się w karty historii naszej szkoły i
miejscowości Piece. Lekcja, która daje młodemu pokoleniu przykład zachowania w
pamięci faktów, które uczą dawania świadectwa prawdzie.