Pełnomocnik Wójta ds. Profilaktyki i
Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Iwona Ciemińska
pełni dyżur w środy w godz. 15.15 - 16.15 w pokoju 9 (parter)
Urząd Gminy Kaliska
ul. Nowowiejska 2
83-260 Kaliska
Tel 58 58 89 201,202,204
Fax 58 58 89 206
Przemoc, alkohol, narkotyki i dopalacze.
Gdzie szukać pomocy?
Punkt Interwencji Kryzysowej PCK
Starogard Gdański, Tel. (58)562 22 26
Zespół Interwencji Kryzysowej przy PCPR
Starogard Gdański, Tel. (58)560 23 30 / (58)560 23 37
Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania
Problemów Alkoholowych - Kaliska Urząd Gminy Tel. (58)58 89 201
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej-Kaliska Urząd Gminy
Tel. (58)58 89 201 wew.45
Komitet Ochrony Praw Dziecka
Gdańsk, Tel. 502 034 728
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznik Praw Dziecka
Bezpłatna infolinia: 800 121 212
Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień
Starogard Gdański ul. Chopina 9, Tel. (58)562 94 93
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna
Starogard Gd., ul. Grunwaldzka 28, Tel. (58)562298
Specjaliści ds. Nieletnich /Przy Komendach Miejskich i Powiatowych Policji
Starogard Gdański, Tel. (58) 7370322
Starogardzki Telefon Zaufania Tel. (58) 5612345
Punkt Konsultacyjny Dla Młodzieży Uzależnionej „SILOE”
Starogard Gd. Oś. 60-lecia 14, Tel. (58)562317
Podstawowy Program Terapii oraz Przemocy
Czarna Woda, ul. Okrężna 10 A,
Tel. 607 262 133 / 503 005 310
Gdynia - Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny dla Rodzin i Dzieci z FAS tel. 58 664 34 50 (Pomoc wyłącznie dla mieszkańców Gdyni, bezpłatna.)
Gdyńska Psychiatria Dziecięca Keja-Med (placówka prywatna)
Poznań - Centrum Stymulacji Rozwoju Dziecka tel. 694 999 705, 600 494 975 (placówka prywatna)
Słupsk - Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne „Dać Skrzydła” tel. 533 350 190 (placówka prywatna)
Toruń – Fundacja „Daj szansę” tel. 56 648 23 63 (placówka prywatna).
- Aksjomat – Krzysztof Liszcz tel. 56 645 74 11 (placówka prywatna).
Szczecin - Specjalistyczna Poradnia FAS przy Zachodniopomorskiej Fundacji Pomocy Rodzinie„ Tęcza serc” tel. 91 433 27 27, 508 170 803 (dla mieszkańców Szczecina pomoc jest bezpłatna).
INFORMACJA O ZMIANIE SPOSOBU DZIAŁANIA GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH w KALISKACH
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kaliskach informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną, posiedzenia Komisji będą miały charakter zamknięty, bez udziału osób trzecich - aż do odwołania.
Osoby zainteresowane kontaktem z Komisją lub Pełnomocnikiem Wójta ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, potrzebujące informacji lub konsultacji proszone są o kontakt telefoniczny: 585889201 lub 506821168
Zgłoszenia dotyczące osób nadużywających alkoholu można przesyłać pocztą na adres:
Gmina Kaliska,
ul. Nowowiejska 2
83-260 Kaliska
z dopiskiem: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kaliskach
lub składać w zamkniętych kopertach (z zaznaczeniem adresata jak wyżej) w miejsce przeznaczone na dokumenty w Urzędzie Gminy Kaliska.
Jednocześnie zachęcamy osoby potrzebujące pomocy specjalistów do kontaktu telefonicznego z odpowiednimi placówkami. Dane teleadresowe działających placówek podajemy poniżej.
Informujemy, że w związku z sytuacją związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 osoby potrzebujące mogą skorzystać z konsultacji ze specjalistami w formie teleporad lub poprzez komunikatory w niżej wymienionych placówkach i punktach:
1. SP ZOZ CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO I LECZENIA UZALEŻNIEŃ W STAROGARDZIE GDAŃSKIM
W związku z koniecznością ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa uwzględniono rekomendacje Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące czasowego ograniczenia oddziaływań psychoterapeutycznych. W związku z powyższym od dnia 16. 03. 2020 roku zawieszono sesje psychoterapii grupowej oraz działalność oddziału dziennego. W celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz dbałość o komfort psychiczny naszych pacjentów oraz personelu placówki wprowadzono możliwość korzystania z sesji indywidualnych z psychoterapeutami przez dostępne komunikatory np. skype, WhatsApp, Viber itp. lub kontaktu telefonicznego. Lekarze psychiatrzy udzielają konsultacji telefonicznie natomiast konieczne recepty czy zwolnienia wystawiają w wersji elektronicznej. Bardzo prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o osobistym kontakcie z przychodnią osoby chore, z podwyższoną temperaturą oraz przebywające w minionym tygodniu poza granicami kraju nie będą mogły korzystać z porad w placówce. Dla przypomnienia podajemy numer kontaktowy do Przychodni tel. 58 56 294 93, 58 56 271 95.
2. USŁUGI MEDYCZNE I TERAPEUTYCZNE HANNA JANKOWSKA LEK MEDYCYNY SPECJALISTA TERAPII UZALEŻNIEŃ I WSPÓŁUZALEŻNIENIA W WOJTALU- TEL. 607 262 133 LUB 503 005 310
3. CAŁODOBOWE WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE W RAMACH TELEFONICZNEJ INFORMACJI PACJENTA
Pomocą psychologiczną dla osób w kryzysie związanym z zagrożeniem epidemicznym czy kwarantanną służą psychologowie, którzy dyżurują pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800-190-590 możemy poprosić o przekierowanie rozmowy do dyżurującego przez całą dobę psychologa.
Ta szczególna forma pomocy skierowana jest do osób w kryzysie emocjonalnym, które źle znoszą odosobnienie, odczuwają stres lub lęk wywołany sytuacją zagrożenia epidemiologicznego. W takiej sytuacji wystarczy zadzwonić pod bezpłatny, całodobowy numer Telefonicznej Informacji Pacjenta
i poprosić o połącznie z psychologiem. Specjalista w trakcie telefonicznej rozmowy, przeprowadzi konsultację oraz w razie potrzeby wskaże dalszą ścieżkę postepowania np. konieczność konsultacji psychiatrycznej lub diagnozy pod kątem ewentualnej terapii. Psychologowie, dyżurujący w ramach Telefonicznej Informacji Pacjenta, są dostępni przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
4. OGÓLNOPOLSKIE POGOTOWIE DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE „NIEBIESKA LINIA”
Pogotowie prowadzi bezpłatny, całodobowy telefon dla osób doznających przemocy domowej i dla świadków przemocy (800-12-00-02). Działa także poradnia e-mailowa: niebieskalinia@niebieskalinia.info. Ponadto, w poniedziałki w godz. 13.00-15.00 można także skonsultować się z psychologiem, korzystając z komunikatora Skype (pogotowie.niebieska.linia). Z pomocy z wykorzystaniem Skype mogą korzystać także osoby posługujące się językiem migowym.
W styczniu dzieci z świetlicy pn. ,,Iskierka'' wystąpiły w piosence ,,Owocowe reagge'' na WOŚP w Piecach. Wykonywaliśmy anioły na konkurs do Gminnej Biblioteki Publicznej w GOK. W okresie ferii, każdego dnia dzieci spędzały aktywnie czas na zajęciach plastycznych oraz zabawach. Uczestnicy zajęć wykonywali antystresowe gniotki z balona mega witraże zimowe, bajkowe słoiki z ulubionym bohaterem z bajki, collage z gazet kolorowych i kartek, a także ,,Kartonowe cudaki '' z kartonów i nakrętek. Stworzyliśmy też piankolinę, gdzie zabawa z nią wprowadziła nas w wesoły nastrój. Dzieci obejrzały przedstawienie w GOK pt. ,,Królewna Śnieżka''. Dnia 27.01.2017 na zakończenie ferii pojechaliśmy do Cinema City w Starogardzie Gd. na film pt.: ,,Sing''. Dziękujemy serdecznie Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiazywania Problemów Alkoholowych za wsparcie, dzięki któremu dzieci mogły kreatywnie spędzić czas. Po feriach obchodziliśmy Walentynki, w tym dniu spędziliśmy czas na zabawach, układankach powiedzeń z rozsypanki oraz kalamburach. Czas spędzony w świetlicy był przeplatany nauką, zabawą i kreatywnym spędzaniem czasu wolnego.
K.Szulist
Co się działo w Świetlicy „Iskierka” c.d.?
W marcu i kwietniu dzieci z świetlicy tworzyły dekoracje wiosenne i świąteczne, odbywały się także zajęcia na świeżym powietrzu (rysowanie kredą, gra w dwa ognie, okręt, kolory i konkursy zręcznościowe).
Ponadto uczestnicy zajęć brali udział w zajęciach wychowawczo-profilaktycznych, a także konkursie plastycznym organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w GOK pt. ,,Najpiękniejsza pisanka Wielkanocna”. Najbardziej ulubionymi przez dzieci są zajęcia kulinarne. Wspólnie dzieci przygotowywały (gofry, pączusie i sałatkę warzywną). Przed świętami Wielkanocnymi dzieci ze świetlicy ,,Iskierka'' ruszyły w plener z wykonanymi wcześniej krokusami z krepy z życzeniami świątecznymi dla mieszkańców. Był to bardzo miły i radosny dzień, chociaż bardzo zimny. Uśmiechy i niespodzianka z życzeniami dzieci sprawiły wielką radość obdarowanym.
K. Szulist
Namiot Profilaktyczny – Dzień Dziecka 01.06.2017r – Kaliska i Piece
W dniu 01.06.2017r na stadionie w Kaliskach i Piecach podczas zajęć sportowych z okazji Dnia Dziecka Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowała konkursy w ramach profilaktyki uzależnień z realizacją namiotu profilaktycznego. Podczas 3 godz. zajęć dzieci, młodzież i rodzice mogli wziąć udział w zabawach i ćwiczeniach, takich jak:
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, co mamy nadzieję przyniesie pozytywny oddźwięk.
Przeprowadzone ćwiczenia miały pokazać jak zgubne jest picie alkoholu, palenie papierosów i używanie narkotyków i dopalaczy i do czego może doprowadzić.
Pełnomocnik Wójta ds. Profilaktyki i
Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Anna Ossowska
Czas wiosny i słoneczna pogoda sprawiły, że spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu bawiąc się w nasze ulubione zabawy. Następnie przygotowywaliśmy się do występu z okazji Dnia Dziecka. W związku z tym, że maj to czas siewu i sadzenia w ogródkach postanowiliśmy zaśpiewać piosenkę ,,Owocowy sad”. Jak wiemy owoce są zdrowe i warto je spożywać. Dnia 28.05.br. wystąpiliśmy w Kaliskach, a 01.06. w PSP w Piecach. Dzieci brały udział w spotkaniu z psychologiem w namiocie profilaktycznym zorganizowanym przez GKRPA. Miały możliwość dowiedzieć wielu ciekawych informacji na temat naszego zdrowia i uzależnień. Mali i duzi artyści uczestniczyli w konkursie plastycznym w Gminnej Bibliotece w GOK na temat ,,Wisła, królowa rzek”. W czerwcu odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek, były konkursy zręcznościowe, rzuty do celu, niesienie jajka na łyżce, skoki na skakance, przebieranka smerfowa, skoki w workach, zabawa chustą animacyjną. Ponadto w maju i czerwcu dzieci brały udział w zajęciach plastycznych i kulinarnych.
K . Szulist
Wakacje w Świetlicy ,,Iskierka” już za nami. Zajęcia wakacyjne trwały od 10 lipca do 31 sierpnia. W Kaliskach odbywały się w ZSP Kaliska w salce gimnastyki korekcyjnej, a w Piecach w Świetlicy wiejskiej na zielonym boisku w godzinach od 9.00 -14.00. Dzieci brały udział w grach, zabawach na świeżym powietrzu było aktywnie i wesoło. Chodziliśmy na spacery, podchody po okolicy. Z okazji Dni Kalisk 21 lipca uczestniczyliśmy w konkursach przygotowanych przez GO oraz przygotowywaliśmy konkursy z elementami profilaktyki, mające na celu zapobieganie ryzykownym zachowaniom. Ponadto dzieci znalazły coś pozytywnego dla każdego podczas zajęć plastycznych tworzyły serca z użyciem fasoli, artystyczne kwadraciki, gniotki kolorowe, cudaki z opakowań plastikowych, piankolinę . Odbyły się konkursy plastyczne pt.,,Lato w Gminie Kaliska'', turniej bingo z nagrodami. Świetlica ,,Iskierka” brała udział w warsztatach plastycznych w GOK. Dnia 25 sierpnia braliśmy udział w happeningu z okazji zakończenia wakacji w ramach projektu ,,Genessis - rzeczywistość wokół nas''. Odbyło to spotkanie z grupą ŚDS Kaliska, Stowarzyszeniem ,,Dziecko Miłości” i Stowarzyszeniem Kaliskie Pegazy. Podczas imprezy towarzyszyła nam przyjazna atmosfera, radość, równość dla wszystkich .
Na zajęciach podczas wakacji nie mogło zabraknąć zajęć kulinarnych. Wspólnie przygotowywaliśmy sałatkę owocową, sandwiche, muffinki marchewkowe, zapiekanki i gofry.
Ostatniego dnia zajęć wyruszyliśmy na podchody ekologiczne, a następnie przygotowaliśmy grilla z kiełbaskami dla uczestników zajęć.
To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie GKPiRPA w Kaliskach.
Dziękujemy serdecznie
K.Szulist
Z życia Świetlicy „Iskierka”
Wrzesień był miesiącem, w który dekorowaliśmy naszą świetlicową salę. Zrobiliśmy muchomorki, sowy i jeżyki. Przygotowaliśmy się do wernisażu ,,Sami Swoi i Goście” organizowanego w GOK-u Kaliska. Powstawały prace inspirowane naturą i przyrodą, która nas otacza. Uczestnicy zajęć w świetlicy mogli się wykazać kreatywnością. Tworzenie prac dawało nam wiele radości i satysfakcji. Prace dzieci można było obejrzeć na wernisażu 14.10.2017r. W miesiącu październiku rozmawialiśmy na temat: Jak pomóc, tym którzy czują się odrzuceni ? Dzieci odgrywały scenki i wspólnie zastanawialiśmy się dlaczego tak jest? Co czuje osoba odrzucona i jak jej możemy pomóc? Uznaliśmy, że ważna jest budowa pozytywnych relacji wśród rówieśników. Nie oceniaj póki nie poznasz - rozmawiaj! W świetlicy ISKIERKA odbyła się zabawa ,,Halloween” z konkursami. Korzystając z sali w ZSP Kaliska spędzaliśmy aktywnie czas na zabawach sportowych. Odbył się także turniej gry w „Piłkarzyki” z nagrodami.
Opiekun Świetlicy
Katarzyna Szulist
W listopadzie dzieci w świetlicy ,,Iskierka” wesoło spędzały czas. Na zajęciach kulinarnych robiły ,,owocowe stworki”. Listopad to czas jesienny, więc warto wzmacniać swój organizm. Rozmawialiśmy o uczuciach i zachowaniach, jakie panują pod wpływem emocji. Nie zawsze te zachowania są konstruktywne, natomiast ważna jest rozmowa, o tym co czujemy z bliską osobą. Dnia 24 listopada odbyła się zabawa „Andrzejkowa” z wróżbami i konkursami. Dnia 6 grudnia prezentowaliśmy nasze prace na kiermaszu świątecznym w Szkole Filialnej w Piecach. Braliśmy udział w konkursie plastycznym ,,Najpiękniejsza kartka świąteczna” organizowanym przez bibliotekę w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach. Wszyscy otrzymali nagrody, co sprawiło dzieciom i młodzieży radość i satysfakcję. Dnia 18 grudnia nadszedł czas spotkania wigilijnego z zaproszonymi gośćmi Panem Wójtem Sławomirem Janickim, Panią Pełnomocnik Wójta ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Anną Ossowską i Panią Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Mirosławą Borucką. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Były tańce, a następnie w miłej, przyjaznej atmosferze wszyscy podzieliśmy się opłatkiem. Otrzymaliśmy do świetlicy nowe gry planszowe, piłki i materiały do zajęć. Ponad to dzieci otrzymały drobne mikołajkowe upominki. Serdecznie dziękujemy!!
Katarzyna Szulist
opiekun Świetlicy ,,Iskierka”
Początek Nowego Roku rozpoczęliśmy rozmowami o naszych postanowieniach noworocznych. Pierwszym zagadnieniem zajęć wychowawczo-profilaktycznych był temat ,, Dobre myślenie o sobie'', mającym na celu uświadomienie przez dzieci swoich mocnych stron i korzyści jakie płyną z dobrej samooceny. Rozpoczęliśmy również zajęcia z programu Unplugged. I z pozytywnym nastawieniem rozpoczęliśmy ferie zimowe. W piątek dnia 26.01. odbyła się dyskoteka karnawałowa, na której były konkursy i zabawy przy wesołej muzyce. Kolejne dni spędzaliśmy na tworzeniu, zabawie. Były zagadki, quizy o zimie, hasła na temat bezpiecznych ferii. Zrobiliśmy anioły i serca z masy porcelanowej. Dzieci brały udział w konkursie ,,Dobre Anioły” organizowanym w Bibliotece GOK, gdzie wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy. Wykonywaliśmy piłki sensoryczne potrzebne nam do zabawy. W zimowe popołudnie wybraliśmy się na podchody do lasu. Wśród zaśnieżonych dróg i słonecznej pogody szukaliśmy
ukrytych listów. Dziękujemy Pani Karolinie Pałubickiej za pomoc podczas podchodów, że mogliśmy wyruszyć w dwóch grupach. Podczas zajęć kulinarnych dzieci wspólnie przygotowywały kolorowe, zdrowe kanapki oraz babeczki z owocami. Oglądaliśmy filmy ,,Za niebieskimi drzwiami’’ oraz ,,Wakacje z Rudym''. Po feriach wykonywaliśmy walentynki oraz dekoracje walentynkowe, a następnie rozdawaliśmy walentynki w świetlicy.
Katarzyna Szulist
(opiekun świetlicy Iskierka)
W marcu dzieci i młodzież brała udział w konkursie plastycznym zorganizowanym w świetlicy pt. ,,Uzależnienie kradnie życie”. Uczestnicy zajęć brali aktywny udział w przygotowaniach obchodów Świąt Wielkanocnych w świetlicy. Wspólnie przygotowały dekoracje do sali oraz na stół ,a następnie zrobiły pyszną sałatkę i babeczki. Ponadto dzieci brały udział w konkursie plastycznym zorganizowanym w Gminnej Bibliotece w GOK pt. ,,Najpiękniejsza pisanka wielkanocna”, gdzie wszyscy otrzymali nagrody .Korzystając z pięknej pogody czas spędzaliśmy sportowo na świeżym powietrzu. Rozmawialiśmy na zajęciach o tym jak radzić sobie ze wstydem ? Szukaliśmy sposobów jak sobie z nim poradzić w różnych sytuacjach. Uczestnicy zajęć brali udział w scenkach. Dnia 20 kwietnia 2018 r. z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi udaliśmy się na sprzątanie lasu. Celem obchodów tego dnia było wdrażanie dzieci do szanowania ziemi, zachęcanie do segregowania śmieci i dbałości o czystość otoczenia.
Katarzyna Szulist
Wrzesień w świetlicy terapeutycznej był miesiącem przygotowań do wernisażu Sami Swoi w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach. Po za tym, aby zaczerpnąć inspirację odwiedziliśmy Galerię pod Kasztanem we Franku, gdzie mogliśmy zobaczyć przepiękne prace lokalnych twórców. Już po raz czternasty gościliśmy na wystawie, w tym roku prezentując wesołą budkę z toperami, gdzie chętne dzieci mogły się pobawić i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Po za tym dzieci wykonały prace plastyczne z szyszek, oraz przy użyciu nakrętek, a uczestnik Paweł zrobił rodzinę Miśków z origami. Od połowy października świetlica w Kaliskach zmieniła swoją siedzibę, przenosząc się do ZSP w Kaliskach. Mamy nadzieję, że w nowym miejscu dzieci będą jeszcze chętniej spędzać wolny czas po szkole i będzie nas coraz więcej. W dniu 30 października 2018 r, w świetlicy odbyła się zabawa Halloweenowa ze smakołykami i konkursami na wesoło. Nasze codzienne zajęcia przeplatane są zabawą, zajęciami plastycznymi, a raz w tygodniu kulinarnymi, podczas których zawsze przygotowujemy coś pysznego. W świetlicy rozmawiamy na różne tematy z programu ,,Spójrz inaczej''. Dnia 26 listopada 2018 r. dzieci miały możliwość potrenować siatkówkę na małej sali gimnastycznej pod okiem trenera. W grudniu przygotowywaliśmy prace świąteczne na kiermasz do szkoły w Piecach. Podczas zajęć pomagali nam wolontariusze z ZSP Kaliska : Kinga, Jacek i Amelia, którym serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas.
Opiekun świetlicy
K. Szulist
Z życia świetlicy „Iskierka”
Dzieci, które przychodzą do świetlicy spędzają czas na zabawach, zajęciach wychowawczo-profilaktycznych, plastycznych, kulinarnych, podchodach, zabawach sportowych na sali.
Jednego dnia dzieci układały z rozsypanki wyrazów hasła, na temat bezpieczeństwa. W dniu zajęć plastycznych tworzyliśmy wspólnie masę porcelanowa, gdzie powstały serduszka. W dzień Walentynek tworzyliśmy dekoracje do sali, a następnie piekliśmy pyszne gofry w kształcie serduszek z dżemem truskawkowym. Innego dnia byliśmy w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach na przedstawieniu lalkowym pt.,,Baśń o rycerzu bez konia''. W kolejnym tygodniu było kolorowo, kreatywnie i zdrowo. Przygotowywaliśmy kanapki inspirowane z książki ,,Nie do wiary w kuchni czary'', zajęcia miały na celu zachęcić do jedzenia zdrowo. Następnie wykonywaliśmy ekologiczne karmiki dla ptaków. Po feriach wykonywaliśmy laurki z okazji Dnia Kobiet oraz robiliśmy wiosenne porządki w świetlicy. Wielkanoc obchodziliśmy wspólnie przygotowując sałatkę oraz babeczki. Dzieci wykonywały ozdoby związane ze świętami zajączki, baranki, kurczaczki. W kolejnych dniach rozmawialiśmy na temat wewnętrznego Ja i zewnętrznego Ja, celem było zwrócenie uwagi, że różne sytuacje wpływają na to jak się czują i co o sobie myślą. Tworzyliśmy wspólnie listę sposobów jak można pomóc w takich sytuacjach. Rozmawialiśmy także o grupach, do których należymy mające na celu uświadomienie sobie przez uczniów roli jaką pełni grupa i wpływu, jaki różne grupy wywierają na nich. Ponadto wykonywaliśmy w świetlicy masy plastyczne, gdzie zabawa nią wprawiała nas w wesoły nastrój. A zabawa była bardzo długa, były pokazy oraz prezentacje z tego wyrobu.
K.Szulist
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DZIECI NA
ZAJĘCIA WAKACYJNE
do świetlicy ,,Iskierka'' od 15.07- 30.08.2019 r.
Poniedziałek 9.00.-14.00
FERIE W ŚWIETLICY ,,ISKIERKA’’
Miejsce: ZSP Kaliska (salka za małą salą gimnastyczną)
Poniedziałek 11.02.2019 r. 9.00-14.00
*Rozmowa na temat bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych.
*Quizy ,układanie haseł z rozsypanki wyrazów o zasadach bezpieczeństwa podczas ferii.
*Zabawy sportowe.
*Kalambury-pokazujemy ,rysujemy, zgadujemy.
Wtorek 12.02.2019r. 9.00-14.00
*Dzień Plastyczny zajęcia z masy porcelanowej -serca.
*Gniotki z balona.
*Walentynkowe serca.
*Gry i zabawy.
Piątek 15.02.2019 r. 9.00-14.00
*Zabawy na świeżym powietrzu.
* Podchody -szukamy skarbu.
*Wspólne gry planszowe
Poniedziałek 18.02.2019 r. 9.00-14.00
*Dzień kulinarny -,,Nie do wiary w kuchni czary''.
*Gry planszowe i karciane .
*Zabawy sportowe na sali.
Wtorek 19.02.2019 r. 9.00-14.00
*Tematyka profilaktyczna.
* Witraże zimowe -okno.
*Turniej w bingo.
*Mistrz gier Planszowych.
Piątek 22.02.2019 r. 9.00-14.00
*Dbajmy o zwierzęta zimą.
*Ekologiczny karmik -wspólne przygotowywanie.
* Zabawy sportowe na sali.
ZAPRASZAMY DZIECI W WIEKU OD 6 LAT !
Miejsce: Szkoła Filialna Piece stołówka
Środa 13.02.2019r. 9.00-14.00
* Bezpiecznie w ferie – Quizy, zgadywanki, tworzenie haseł z
rozsypanki wyrazów
*Zabawy sportowe na sali gimnastycznej,
*Kalambury -pokazujemy, rysujemy, zgadujemy
Czwartek 14.02.2019r 9.00-14.00
*Dzień pLastyczny zajęcia z masy porcelanowej -serca.
*Tworzenie gniotek z balona.
*Walentynkowe serca.
*Wspólne gry planszowe
Środa 20.02.2019r. 9.00-14.00
*Dzień kulinarny -,,Nie do wiary w kuchni czary”
*Turniej w bingo, piłkarzyki.
*Zabawy sportowe na sali gimnastycznej.
Czwartek 21.02.2019r. 9.00-14.00
*Tematyka profilaktyczna.
*Dbajmy o zwierzęta zimą.
* Ekologiczny karmik- wspólne przygotowywanie.
*Podchody -szukanie skarbu.
ZAPRASZAMY DZIECI W WIEKU OD 6 LAT !
Informujemy, że w związku z sytuacją związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 osoby potrzebujące mogą skorzystać z konsultacji ze specjalistami w formie teleporad lub poprzez komunikatory w niżej wymienionych placówkach i punktach:
1. SP ZOZ CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO I LECZENIA UZALEŻNIEŃ W STAROGARDZIE GDAŃSKIM
W związku z koniecznością ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa uwzględniono rekomendacje Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące czasowego ograniczenia oddziaływań psychoterapeutycznych. W związku z powyższym od dnia 16. 03. 2020 roku zawieszono sesje psychoterapii grupowej oraz działalność oddziału dziennego. W celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz dbałość o komfort psychiczny naszych pacjentów oraz personelu placówki wprowadzono możliwość korzystania z sesji indywidualnych z psychoterapeutami przez dostępne komunikatory np. skype, WhatsApp, Viber itp. lub kontaktu telefonicznego. Lekarze psychiatrzy udzielają konsultacji telefonicznie natomiast konieczne recepty czy zwolnienia wystawiają w wersji elektronicznej. Bardzo prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o osobistym kontakcie z przychodnią osoby chore, z podwyższoną temperaturą oraz przebywające w minionym tygodniu poza granicami kraju nie będą mogły korzystać z porad w placówce. Dla przypomnienia podajemy numer kontaktowy do Przychodni tel. 58 56 294 93, 58 56 271 95.
2. USŁUGI MEDYCZNE I TERAPEUTYCZNE HANNA JANKOWSKA LEK MEDYCYNY SPECJALISTA TERAPII UZALEŻNIEŃ I WSPÓŁUZALEŻNIENIA W WOJTALU- TEL. 607 262 133 LUB 503 005 310
3. CAŁODOBOWE WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE W RAMACH TELEFONICZNEJ INFORMACJI PACJENTA
Pomocą psychologiczną dla osób w kryzysie związanym z zagrożeniem epidemicznym czy kwarantanną służą psychologowie, którzy dyżurują pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800-190-590 możemy poprosić o przekierowanie rozmowy do dyżurującego przez całą dobę psychologa.
Ta szczególna forma pomocy skierowana jest do osób w kryzysie emocjonalnym, które źle znoszą odosobnienie, odczuwają stres lub lęk wywołany sytuacją zagrożenia epidemiologicznego. W takiej sytuacji wystarczy zadzwonić pod bezpłatny, całodobowy numer Telefonicznej Informacji Pacjenta
i poprosić o połącznie z psychologiem. Specjalista w trakcie telefonicznej rozmowy, przeprowadzi konsultację oraz w razie potrzeby wskaże dalszą ścieżkę postepowania np. konieczność konsultacji psychiatrycznej lub diagnozy pod kątem ewentualnej terapii. Psychologowie, dyżurujący w ramach Telefonicznej Informacji Pacjenta, są dostępni przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
4. OGÓLNOPOLSKIE POGOTOWIE DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE „NIEBIESKA LINIA”
Pogotowie prowadzi bezpłatny, całodobowy telefon dla osób doznających przemocy domowej i dla świadków przemocy (800-12-00-02). Działa także poradnia e-mailowa: niebieskalinia@niebieskalinia.info. Ponadto, w poniedziałki w godz. 13.00-15.00 można także skonsultować się z psychologiem, korzystając z komunikatora Skype (pogotowie.niebieska.linia). Z pomocy z wykorzystaniem Skype mogą korzystać także osoby posługujące się językiem migowym.