Accessibility
UE

Pełnomocnik Wójta

Pełnomocnik Wójta ds. Profilaktyki i

Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Iwona Ciemińska

pełni dyżur w środy w godz. 15.15 - 16.15 w pokoju 9 (parter)

 

 

 

Urząd Gminy Kaliska

ul. Nowowiejska 2

83-260 Kaliska

Tel  58 58 89 201,202,204

Fax 58 58 89 206

 

profilaktykakaliska@wp.pl

www.kaliska.pl

 

Przemoc, alkohol, narkotyki i dopalacze.

Gdzie szukać pomocy?

 

Punkt Interwencji Kryzysowej PCK

Starogard Gdański, Tel. (58)562 22 26

 

Zespół Interwencji Kryzysowej przy PCPR

Starogard Gdański, Tel. (58)560 23 30 / (58)560 23 37

 

Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania

Problemów Alkoholowych - Kaliska Urząd Gminy Tel. (58)58 89 201

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej-Kaliska Urząd Gminy

Tel. (58)58 89 201 wew.45

 

Komitet Ochrony Praw Dziecka

Gdańsk, Tel. 502 034 728

 

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznik Praw Dziecka

Bezpłatna infolinia: 800 121 212

 

Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień

Starogard Gdański ul. Chopina 9, Tel. (58)562 94 93

 

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna

Starogard Gd., ul. Grunwaldzka 28, Tel. (58)562298

 

Specjaliści ds. Nieletnich /Przy Komendach Miejskich i Powiatowych Policji

Starogard Gdański, Tel. (58) 7370322

 

Starogardzki Telefon Zaufania Tel. (58) 5612345

 

Punkt Konsultacyjny Dla Młodzieży Uzależnionej „SILOE”

Starogard Gd. Oś. 60-lecia 14, Tel. (58)562317

 

Podstawowy Program Terapii oraz Przemocy

Czarna Woda, ul. Okrężna 10 A,

Tel. 607 262 133 / 503 005 310

 

Gdynia - Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny  dla Rodzin i Dzieci z FAS tel. 58 664 34 50 (Pomoc wyłącznie dla mieszkańców Gdyni, bezpłatna.)

Gdyńska Psychiatria Dziecięca Keja-Med (placówka prywatna)

 

Poznań - Centrum Stymulacji Rozwoju Dziecka tel. 694 999 705, 600 494 975 (placówka prywatna)

 

Słupsk - Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne „Dać Skrzydła” tel. 533 350 190 (placówka prywatna)

 

Toruń – Fundacja „Daj szansę” tel. 56 648 23 63 (placówka prywatna).

- Aksjomat – Krzysztof Liszcz tel. 56 645 74 11 (placówka prywatna).

 

Szczecin - Specjalistyczna Poradnia FAS przy Zachodniopomorskiej Fundacji Pomocy Rodzinie„ Tęcza serc” tel. 91 433 27 27, 508 170 803 (dla mieszkańców Szczecina pomoc jest bezpłatna).

INFORMACJA O ZMIANIE SPOSOBU DZIAŁANIA GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH w KALISKACH

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kaliskach informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną, posiedzenia Komisji będą miały charakter zamknięty, bez udziału osób trzecich - aż do odwołania.

Osoby zainteresowane  kontaktem z Komisją lub Pełnomocnikiem Wójta ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, potrzebujące informacji lub konsultacji proszone są o kontakt telefoniczny: 585889201 lub 506821168

Zgłoszenia dotyczące osób nadużywających alkoholu można przesyłać pocztą na adres:

Gmina Kaliska,                                                                                                                                                    

ul. Nowowiejska 2

83-260 Kaliska

z dopiskiem:  Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w   Kaliskach

lub składać w zamkniętych kopertach (z zaznaczeniem adresata jak wyżej) w miejsce przeznaczone na dokumenty w Urzędzie Gminy Kaliska.

Jednocześnie zachęcamy osoby potrzebujące pomocy specjalistów do kontaktu telefonicznego z odpowiednimi placówkami. Dane teleadresowe działających placówek podajemy poniżej.  

 

 

Informujemy, że w związku z sytuacją związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 osoby potrzebujące mogą skorzystać z konsultacji ze specjalistami w formie teleporad lub poprzez komunikatory w niżej wymienionych placówkach i punktach:

1. SP ZOZ CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO I LECZENIA UZALEŻNIEŃ W STAROGARDZIE GDAŃSKIM

W związku z koniecznością ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa uwzględniono rekomendacje Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące czasowego ograniczenia oddziaływań psychoterapeutycznych. W związku z powyższym od dnia 16. 03. 2020 roku zawieszono sesje psychoterapii grupowej oraz działalność oddziału dziennego. W celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz dbałość o komfort psychiczny naszych pacjentów oraz personelu placówki wprowadzono możliwość korzystania z sesji indywidualnych z psychoterapeutami przez dostępne komunikatory np. skype, WhatsApp, Viber itp. lub kontaktu telefonicznego.  Lekarze psychiatrzy udzielają konsultacji telefonicznie natomiast konieczne recepty czy zwolnienia wystawiają w wersji elektronicznej. Bardzo prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o osobistym kontakcie z przychodnią osoby chore, z podwyższoną temperaturą oraz przebywające w minionym tygodniu poza granicami kraju nie będą mogły korzystać z porad w placówce. Dla przypomnienia podajemy numer kontaktowy do Przychodni tel. 58 56 294 93, 58 56 271 95.

2. USŁUGI MEDYCZNE I TERAPEUTYCZNE HANNA JANKOWSKA LEK MEDYCYNY SPECJALISTA TERAPII UZALEŻNIEŃ I WSPÓŁUZALEŻNIENIA W WOJTALU- TEL. 607 262 133 LUB 503 005 310

3. CAŁODOBOWE WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE W RAMACH TELEFONICZNEJ INFORMACJI PACJENTA

Pomocą psychologiczną dla osób w kryzysie związanym z zagrożeniem epidemicznym czy kwarantanną służą psychologowie, którzy dyżurują pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800-190-590 możemy poprosić o przekierowanie rozmowy do dyżurującego przez całą dobę psychologa.

Ta szczególna forma pomocy skierowana jest do osób w kryzysie emocjonalnym, które źle znoszą odosobnienie, odczuwają stres lub lęk wywołany sytuacją zagrożenia epidemiologicznego. W takiej sytuacji wystarczy zadzwonić pod bezpłatny, całodobowy numer Telefonicznej Informacji Pacjenta
i poprosić o połącznie z psychologiem. Specjalista w trakcie telefonicznej rozmowy, przeprowadzi konsultację oraz w razie potrzeby wskaże dalszą ścieżkę postepowania np. konieczność konsultacji psychiatrycznej lub diagnozy pod kątem ewentualnej terapii. Psychologowie, dyżurujący w ramach Telefonicznej Informacji Pacjenta, są dostępni przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

4. OGÓLNOPOLSKIE POGOTOWIE DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE „NIEBIESKA LINIA”

Pogotowie prowadzi bezpłatny, całodobowy telefon dla osób doznających przemocy domowej i dla świadków przemocy (800-12-00-02). Działa także poradnia e-mailowa: niebieskalinia@niebieskalinia.info. Ponadto, w poniedziałki w godz. 13.00-15.00 można także skonsultować się z psychologiem, korzystając z komunikatora Skype (pogotowie.niebieska.linia). Z pomocy z wykorzystaniem Skype mogą korzystać także osoby posługujące się językiem migowym.

W styczniu dzieci z świetlicy pn. ,,Iskierka'' wystąpiły  w piosence ,,Owocowe reagge'' na WOŚP w Piecach. Wykonywaliśmy anioły na konkurs do Gminnej Biblioteki Publicznej w GOK. W okresie ferii, każdego dnia dzieci spędzały  aktywnie czas na zajęciach plastycznych oraz zabawach. Uczestnicy zajęć   wykonywali antystresowe gniotki z balona mega witraże zimowe, bajkowe słoiki z ulubionym bohaterem z bajki, collage z gazet kolorowych i kartek, a   także ,,Kartonowe cudaki '' z  kartonów i nakrętek. Stworzyliśmy też  piankolinę, gdzie zabawa z nią wprowadziła nas w wesoły nastrój. Dzieci obejrzały przedstawienie w GOK pt. ,,Królewna Śnieżka''. Dnia  27.01.2017  na zakończenie ferii pojechaliśmy do Cinema City w Starogardzie Gd. na film pt.: ,,Sing''. Dziękujemy serdecznie Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiazywania  Problemów  Alkoholowych za wsparcie, dzięki któremu  dzieci   mogły  kreatywnie spędzić czas. Po  feriach obchodziliśmy Walentynki, w tym dniu spędziliśmy czas na zabawach, układankach powiedzeń z rozsypanki oraz kalamburach. Czas spędzony w świetlicy był  przeplatany nauką, zabawą i kreatywnym spędzaniem czasu wolnego.                                                                      

                                                                                                                                                                                                   K.Szulist

 

Zobacz zdjęcia w galerii

 

 

 

 

Co się działo w Świetlicy „Iskierka” c.d.?

 

W marcu  i kwietniu dzieci z świetlicy tworzyły dekoracje wiosenne i świąteczne, odbywały się także zajęcia na świeżym powietrzu (rysowanie kredą, gra w dwa ognie, okręt, kolory i konkursy zręcznościowe).

Ponadto uczestnicy zajęć brali udział w zajęciach wychowawczo-profilaktycznych, a także konkursie plastycznym organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w GOK pt. ,,Najpiękniejsza pisanka Wielkanocna”. Najbardziej ulubionymi przez dzieci są zajęcia kulinarne. Wspólnie dzieci przygotowywały (gofry, pączusie i sałatkę warzywną).  Przed świętami Wielkanocnymi dzieci ze świetlicy ,,Iskierka'' ruszyły w plener z wykonanymi wcześniej krokusami z krepy z życzeniami świątecznymi dla mieszkańców. Był to bardzo miły i radosny dzień, chociaż bardzo zimny. Uśmiechy i niespodzianka z życzeniami dzieci sprawiły wielką radość obdarowanym.

 

                                                                                                                                                                                                           K. Szulist 

 

Zobacz zdjęcia w galerii

 

 

 

Namiot Profilaktyczny – Dzień Dziecka 01.06.2017r – Kaliska i Piece

W dniu 01.06.2017r na stadionie w Kaliskach i Piecach podczas zajęć sportowych z okazji Dnia Dziecka Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowała konkursy w ramach profilaktyki uzależnień z realizacją namiotu profilaktycznego. Podczas 3 godz. zajęć dzieci, młodzież i rodzice mogli wziąć udział w zabawach i ćwiczeniach, takich jak:

  • Narkogoogle i alkogoole - ćwiczenia aktywizujące młodzież pokazujące zgubny wpływ używek na zamysły postrzegania rzeczywistości.
  • Konkursy o tematyce profilaktyki ( również z użyciem specjalnych okularów typu narkogoogle) z nagrodami rzeczowymi jakimi będzie zdrowa żywność i egzotyczne ciekawe owoce. 
  • Dla gimnazjalistów warsztat "Jestem wolny mam przewagę" dotyczący uzależnień
  • Dla uczniów szkoły podstawowej zabawa integracyjna z elementami warsztatu pt. "Wiem, że zdrowo jem"
  • Akcja informacyjna rozdawanie kolorowych ulotek dotyczących zdrowego życia wolnego od używek

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, co mamy nadzieję przyniesie pozytywny oddźwięk.

Przeprowadzone ćwiczenia miały pokazać jak zgubne jest picie alkoholu, palenie papierosów i używanie narkotyków i dopalaczy i do czego może doprowadzić.

Pełnomocnik Wójta ds. Profilaktyki i

Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Anna Ossowska

 

Zobacz zdjęcia w galerii

 

Czas wiosny i słoneczna pogoda sprawiły, że spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu bawiąc się w nasze ulubione zabawy. Następnie przygotowywaliśmy się do występu z okazji Dnia Dziecka. W związku z tym, że maj to czas siewu i sadzenia w ogródkach postanowiliśmy zaśpiewać piosenkę ,,Owocowy sad”. Jak wiemy owoce są zdrowe i warto je spożywać. Dnia 28.05.br. wystąpiliśmy w Kaliskach, a  01.06. w PSP w Piecach. Dzieci brały udział w spotkaniu z psychologiem w namiocie profilaktycznym zorganizowanym przez  GKRPA. Miały możliwość dowiedzieć wielu ciekawych informacji na temat naszego zdrowia  i uzależnień. Mali i duzi artyści uczestniczyli w konkursie  plastycznym w Gminnej Bibliotece w GOK na  temat ,,Wisła, królowa rzek”. W  czerwcu  odbyło się  ognisko  z pieczeniem  kiełbasek, były  konkursy  zręcznościowe, rzuty do celu, niesienie jajka na łyżce, skoki na skakance, przebieranka smerfowa, skoki w workach, zabawa chustą animacyjną. Ponadto w maju i czerwcu dzieci  brały udział w zajęciach  plastycznych i kulinarnych.

                                                                                                                                                                                           K . Szulist

 

Zobacz zdjęcia w galerii

 

 

Wakacje w Świetlicy ,,Iskierka”  już za nami. Zajęcia wakacyjne trwały od 10 lipca do 31 sierpnia. W  Kaliskach odbywały  się  w  ZSP Kaliska w salce  gimnastyki  korekcyjnej, a w Piecach w Świetlicy wiejskiej na zielonym boisku w godzinach od  9.00 -14.00. Dzieci brały udział w grach, zabawach na świeżym powietrzu było aktywnie i wesoło. Chodziliśmy na spacery, podchody  po okolicy. Z okazji Dni Kalisk 21 lipca uczestniczyliśmy w konkursach  przygotowanych przez GO oraz przygotowywaliśmy konkursy z elementami  profilaktyki, mające na celu zapobieganie ryzykownym zachowaniom. Ponadto dzieci znalazły coś pozytywnego dla każdego podczas zajęć plastycznych  tworzyły serca z użyciem fasoli, artystyczne kwadraciki, gniotki kolorowe, cudaki z opakowań plastikowych, piankolinę . Odbyły się konkursy plastyczne  pt.,,Lato w Gminie Kaliska'', turniej bingo z nagrodami. Świetlica ,,Iskierka”  brała  udział w warsztatach plastycznych w GOK. Dnia 25 sierpnia  braliśmy  udział w  happeningu z  okazji   zakończenia  wakacji w ramach projektu ,,Genessis - rzeczywistość wokół nas''. Odbyło to spotkanie  z grupą ŚDS Kaliska, Stowarzyszeniem ,,Dziecko Miłości” i  Stowarzyszeniem Kaliskie Pegazy. Podczas imprezy towarzyszyła nam przyjazna atmosfera, radość, równość dla wszystkich .

Na zajęciach podczas wakacji nie mogło zabraknąć zajęć kulinarnych.  Wspólnie przygotowywaliśmy sałatkę  owocową, sandwiche, muffinki  marchewkowe, zapiekanki i gofry.

Ostatniego dnia zajęć wyruszyliśmy na podchody ekologiczne, a następnie przygotowaliśmy grilla z kiełbaskami dla uczestników zajęć.

To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie  GKPiRPA  w Kaliskach.

 

                                                                                                                                                                        Dziękujemy serdecznie

                                                                                                                                                                                        K.Szulist

 

Zobacz zdjęcia w galerii

 

 

Z życia Świetlicy „Iskierka”

Wrzesień był miesiącem, w który dekorowaliśmy naszą świetlicową salę. Zrobiliśmy muchomorki, sowy i jeżyki. Przygotowaliśmy się do wernisażu ,,Sami Swoi i Goście” organizowanego w GOK-u Kaliska. Powstawały prace inspirowane naturą i przyrodą, która nas otacza. Uczestnicy  zajęć w świetlicy mogli się wykazać kreatywnością. Tworzenie prac  dawało nam wiele radości i satysfakcji. Prace  dzieci  można  było  obejrzeć na wernisażu  14.10.2017r. W miesiącu październiku  rozmawialiśmy na temat: Jak pomóc, tym którzy czują się  odrzuceni ? Dzieci odgrywały scenki i wspólnie zastanawialiśmy się dlaczego tak jest? Co czuje osoba odrzucona i jak jej  możemy  pomóc? Uznaliśmy, że ważna jest budowa pozytywnych relacji  wśród rówieśników. Nie oceniaj póki nie poznasz - rozmawiaj! W świetlicy ISKIERKA odbyła się zabawa ,,Halloween” z konkursami. Korzystając z sali w ZSP  Kaliska spędzaliśmy aktywnie czas na  zabawach  sportowych. Odbył się także turniej gry w „Piłkarzyki” z  nagrodami.

 

                                                                                                                                                                                                  Opiekun Świetlicy

                                                                                                                                                                                                  Katarzyna  Szulist

 

Zobacz zdjęcia w galerii]

 

 

 

W listopadzie dzieci w świetlicy ,,Iskierka” wesoło spędzały czas. Na  zajęciach kulinarnych robiły ,,owocowe stworki”. Listopad to czas jesienny, więc warto wzmacniać swój organizm. Rozmawialiśmy o  uczuciach i zachowaniach, jakie panują pod wpływem emocji. Nie zawsze  te zachowania są konstruktywne, natomiast ważna jest rozmowa, o tym co  czujemy z bliską osobą. Dnia 24 listopada odbyła się zabawa  „Andrzejkowa” z wróżbami i konkursami. Dnia 6 grudnia prezentowaliśmy nasze prace na kiermaszu  świątecznym  w  Szkole Filialnej w Piecach. Braliśmy udział w konkursie plastycznym ,,Najpiękniejsza kartka świąteczna” organizowanym przez bibliotekę w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach. Wszyscy otrzymali nagrody, co sprawiło dzieciom i młodzieży  radość i satysfakcję. Dnia 18 grudnia nadszedł czas spotkania  wigilijnego  z  zaproszonymi  gośćmi Panem Wójtem Sławomirem Janickim, Panią Pełnomocnik Wójta ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  Anną Ossowską i Panią Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Mirosławą Borucką. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Były tańce, a   następnie w miłej, przyjaznej atmosferze wszyscy podzieliśmy się opłatkiem. Otrzymaliśmy do świetlicy nowe gry planszowe, piłki i materiały do zajęć. Ponad to dzieci otrzymały drobne mikołajkowe upominki. Serdecznie dziękujemy!!

 

 Zobacz zdjęcia w galerii

                                                                                                                                                                                      Katarzyna Szulist

                                                                                                                                                                               opiekun Świetlicy ,,Iskierka”

 

 

Początek Nowego Roku rozpoczęliśmy rozmowami o naszych postanowieniach noworocznych. Pierwszym zagadnieniem zajęć wychowawczo-profilaktycznych  był  temat  ,, Dobre myślenie o sobie'', mającym na celu uświadomienie przez dzieci swoich mocnych stron i korzyści jakie płyną z dobrej samooceny. Rozpoczęliśmy również zajęcia z programu Unplugged. I z pozytywnym nastawieniem rozpoczęliśmy ferie zimowe. W piątek dnia 26.01. odbyła się dyskoteka karnawałowa, na której były konkursy i zabawy przy wesołej muzyce. Kolejne dni   spędzaliśmy na tworzeniu, zabawie. Były zagadki, quizy o zimie, hasła na temat bezpiecznych  ferii. Zrobiliśmy anioły i serca z masy porcelanowej. Dzieci brały udział w konkursie ,,Dobre  Anioły” organizowanym w Bibliotece GOK, gdzie wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i  dyplomy. Wykonywaliśmy piłki sensoryczne potrzebne nam do zabawy. W zimowe popołudnie  wybraliśmy się na podchody do lasu. Wśród zaśnieżonych dróg i słonecznej  pogody szukaliśmy

ukrytych listów. Dziękujemy Pani Karolinie Pałubickiej za pomoc podczas podchodów, że mogliśmy wyruszyć w dwóch grupach. Podczas zajęć kulinarnych dzieci wspólnie przygotowywały   kolorowe, zdrowe kanapki oraz babeczki z owocami. Oglądaliśmy filmy ,,Za niebieskimi  drzwiami’’ oraz ,,Wakacje z Rudym''. Po feriach wykonywaliśmy walentynki oraz dekoracje   walentynkowe, a następnie rozdawaliśmy walentynki w świetlicy.

 

Zobacz zdjęcia w galerii

                                                                                                                                                          Katarzyna Szulist

                                                                                                                                                    (opiekun świetlicy Iskierka)

 

W  marcu  dzieci i młodzież  brała  udział   w  konkursie  plastycznym zorganizowanym  w świetlicy  pt. ,,Uzależnienie  kradnie życie”. Uczestnicy  zajęć  brali  aktywny  udział  w przygotowaniach obchodów  Świąt Wielkanocnych w świetlicy. Wspólnie  przygotowały dekoracje do sali oraz na stół  ,a  następnie  zrobiły  pyszną sałatkę i  babeczki. Ponadto dzieci  brały  udział  w  konkursie  plastycznym zorganizowanym w   Gminnej  Bibliotece  w GOK pt. ,,Najpiękniejsza  pisanka wielkanocna”, gdzie  wszyscy  otrzymali nagrody .Korzystając   z  pięknej pogody  czas   spędzaliśmy   sportowo  na świeżym powietrzu. Rozmawialiśmy    na  zajęciach o tym jak  radzić   sobie  ze  wstydem ? Szukaliśmy  sposobów  jak  sobie z  nim  poradzić w różnych  sytuacjach. Uczestnicy  zajęć  brali  udział w  scenkach. Dnia  20 kwietnia 2018 r. z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi udaliśmy się na sprzątanie lasu. Celem obchodów tego dnia  było  wdrażanie dzieci  do szanowania ziemi, zachęcanie  do  segregowania śmieci i dbałości  o  czystość otoczenia.

 

                                                                                                                                                              Katarzyna Szulist

 

Zobacz zdjęcia w galerii

 

 

Wrzesień  w świetlicy terapeutycznej był  miesiącem przygotowań do  wernisażu  Sami Swoi  w Gminnym  Ośrodku  Kultury w Kaliskach. Po za tym, aby zaczerpnąć inspirację odwiedziliśmy Galerię pod  Kasztanem  we  Franku, gdzie  mogliśmy zobaczyć przepiękne  prace lokalnych twórców. Już po raz czternasty gościliśmy na wystawie, w tym roku prezentując wesołą  budkę z toperami, gdzie chętne dzieci mogły się pobawić i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Po za tym dzieci wykonały prace plastyczne z szyszek, oraz przy użyciu nakrętek, a uczestnik Paweł zrobił rodzinę Miśków z origami. Od połowy października świetlica w Kaliskach zmieniła swoją siedzibę, przenosząc się do ZSP w Kaliskach. Mamy nadzieję, że w nowym miejscu dzieci będą jeszcze chętniej spędzać wolny czas po szkole i będzie nas coraz więcej. W dniu 30 października 2018 r, w świetlicy odbyła się zabawa Halloweenowa ze  smakołykami i konkursami  na  wesoło. Nasze codzienne zajęcia przeplatane są zabawą, zajęciami plastycznymi, a raz w tygodniu kulinarnymi, podczas których zawsze przygotowujemy coś pysznego. W świetlicy rozmawiamy na różne  tematy z programu  ,,Spójrz  inaczej''. Dnia 26 listopada 2018 r. dzieci  miały  możliwość potrenować siatkówkę na małej sali gimnastycznej pod okiem trenera. W grudniu przygotowywaliśmy prace świąteczne na kiermasz do  szkoły w Piecach. Podczas zajęć pomagali nam wolontariusze z ZSP Kaliska : Kinga, Jacek i Amelia, którym serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas.

 

                                                                                                                                                                                          Opiekun świetlicy

                                                                                                                                                                                                    K. Szulist

 

Zobacz zdjęcia w galerii

                                                                        

Z życia świetlicy „Iskierka”

Dzieci, które przychodzą do świetlicy spędzają czas na zabawach,    zajęciach wychowawczo-profilaktycznych, plastycznych, kulinarnych, podchodach, zabawach sportowych na sali.

Jednego dnia dzieci układały z rozsypanki wyrazów  hasła, na temat bezpieczeństwa. W dniu zajęć plastycznych  tworzyliśmy wspólnie masę porcelanowa, gdzie powstały serduszka. W dzień Walentynek tworzyliśmy dekoracje  do sali, a następnie piekliśmy pyszne gofry w kształcie serduszek  z dżemem truskawkowym. Innego dnia byliśmy w Gminnym  Ośrodku Kultury w Kaliskach na przedstawieniu lalkowym pt.,,Baśń o rycerzu bez konia''. W kolejnym tygodniu było  kolorowo, kreatywnie i zdrowo. Przygotowywaliśmy kanapki  inspirowane z książki ,,Nie do wiary w kuchni czary'', zajęcia  miały na celu zachęcić do jedzenia zdrowo. Następnie wykonywaliśmy ekologiczne karmiki dla ptaków. Po feriach  wykonywaliśmy laurki z okazji Dnia Kobiet oraz robiliśmy  wiosenne porządki w świetlicy. Wielkanoc obchodziliśmy  wspólnie przygotowując sałatkę oraz babeczki. Dzieci  wykonywały ozdoby związane ze świętami zajączki, baranki,  kurczaczki. W kolejnych dniach rozmawialiśmy na temat   wewnętrznego Ja i zewnętrznego Ja, celem było zwrócenie  uwagi, że różne sytuacje wpływają na to jak się czują i co o sobie  myślą. Tworzyliśmy wspólnie listę sposobów jak można pomóc w  takich sytuacjach. Rozmawialiśmy także o grupach, do których   należymy mające na celu uświadomienie sobie przez uczniów roli  jaką pełni grupa i wpływu, jaki różne grupy wywierają na nich. Ponadto wykonywaliśmy w świetlicy masy plastyczne, gdzie  zabawa nią wprawiała nas w wesoły nastrój. A zabawa była  bardzo długa, były pokazy oraz prezentacje z tego wyrobu.

                                                                             

                                                                                                                                                                                                K.Szulist

 

SERDECZNIE  ZAPRASZAMY  DZIECI  NA

ZAJĘCIA    WAKACYJNE

do świetlicy ,,Iskierka'' od 15.07- 30.08.2019 r.

 

Poniedziałek  9.00.-14.00

 

FERIE W ŚWIETLICY ,,ISKIERKA’’

 

Miejsce: ZSP Kaliska (salka  za małą  salą  gimnastyczną)

 

 Poniedziałek  11.02.2019 r.  9.00-14.00

*Rozmowa na temat bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych.

*Quizy  ,układanie  haseł z  rozsypanki wyrazów o zasadach bezpieczeństwa podczas  ferii.

*Zabawy sportowe.

*Kalambury-pokazujemy ,rysujemy, zgadujemy.

 

Wtorek 12.02.2019r. 9.00-14.00

*Dzień Plastyczny  zajęcia  z  masy  porcelanowej  -serca.

*Gniotki  z balona.

*Walentynkowe serca.

*Gry  i zabawy.

 

Piątek  15.02.2019 r.  9.00-14.00

*Zabawy na świeżym  powietrzu.

* Podchody -szukamy  skarbu.

*Wspólne gry planszowe

 

Poniedziałek 18.02.2019 r.  9.00-14.00

*Dzień  kulinarny  -,,Nie   do  wiary  w  kuchni  czary''.

*Gry planszowe i karciane  .

*Zabawy sportowe na  sali.

 

Wtorek  19.02.2019  r.   9.00-14.00

*Tematyka profilaktyczna.

* Witraże zimowe -okno.

*Turniej w bingo.

*Mistrz gier Planszowych.

 

Piątek  22.02.2019 r.  9.00-14.00 

*Dbajmy o zwierzęta  zimą.

*Ekologiczny karmik -wspólne  przygotowywanie.

* Zabawy sportowe  na  sali.

 

ZAPRASZAMY DZIECI W WIEKU OD 6 LAT !

 

Miejsce: Szkoła Filialna  Piece stołówka

 

Środa 13.02.2019r. 9.00-14.00

* Bezpiecznie   w  ferie – Quizy, zgadywanki, tworzenie  haseł z

rozsypanki wyrazów

*Zabawy  sportowe  na  sali  gimnastycznej,

*Kalambury -pokazujemy, rysujemy, zgadujemy

 

Czwartek  14.02.2019r  9.00-14.00

*Dzień pLastyczny zajęcia  z  masy  porcelanowej -serca.

*Tworzenie  gniotek  z  balona.

*Walentynkowe  serca.

*Wspólne  gry  planszowe

 

Środa  20.02.2019r. 9.00-14.00

*Dzień  kulinarny  -,,Nie  do  wiary  w  kuchni  czary”

*Turniej  w  bingo, piłkarzyki.

*Zabawy  sportowe  na  sali  gimnastycznej.

 

Czwartek   21.02.2019r. 9.00-14.00

*Tematyka  profilaktyczna.

*Dbajmy  o  zwierzęta zimą. 

* Ekologiczny  karmik- wspólne  przygotowywanie.

*Podchody  -szukanie  skarbu.

 

ZAPRASZAMY  DZIECI  W  WIEKU  OD  6 LAT !

 

                                   

Informujemy, że w związku z sytuacją związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 osoby potrzebujące mogą skorzystać z konsultacji ze specjalistami w formie teleporad lub poprzez komunikatory w niżej wymienionych placówkach i punktach:

1. SP ZOZ CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO I LECZENIA UZALEŻNIEŃ W STAROGARDZIE GDAŃSKIM

W związku z koniecznością ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa uwzględniono rekomendacje Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące czasowego ograniczenia oddziaływań psychoterapeutycznych. W związku z powyższym od dnia 16. 03. 2020 roku zawieszono sesje psychoterapii grupowej oraz działalność oddziału dziennego. W celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz dbałość o komfort psychiczny naszych pacjentów oraz personelu placówki wprowadzono możliwość korzystania z sesji indywidualnych z psychoterapeutami przez dostępne komunikatory np. skype, WhatsApp, Viber itp. lub kontaktu telefonicznego.  Lekarze psychiatrzy udzielają konsultacji telefonicznie natomiast konieczne recepty czy zwolnienia wystawiają w wersji elektronicznej. Bardzo prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o osobistym kontakcie z przychodnią osoby chore, z podwyższoną temperaturą oraz przebywające w minionym tygodniu poza granicami kraju nie będą mogły korzystać z porad w placówce. Dla przypomnienia podajemy numer kontaktowy do Przychodni tel. 58 56 294 93, 58 56 271 95.

2. USŁUGI MEDYCZNE I TERAPEUTYCZNE HANNA JANKOWSKA LEK MEDYCYNY SPECJALISTA TERAPII UZALEŻNIEŃ I WSPÓŁUZALEŻNIENIA W WOJTALU- TEL. 607 262 133 LUB 503 005 310

3. CAŁODOBOWE WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE W RAMACH TELEFONICZNEJ INFORMACJI PACJENTA

Pomocą psychologiczną dla osób w kryzysie związanym z zagrożeniem epidemicznym czy kwarantanną służą psychologowie, którzy dyżurują pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800-190-590 możemy poprosić o przekierowanie rozmowy do dyżurującego przez całą dobę psychologa.

Ta szczególna forma pomocy skierowana jest do osób w kryzysie emocjonalnym, które źle znoszą odosobnienie, odczuwają stres lub lęk wywołany sytuacją zagrożenia epidemiologicznego. W takiej sytuacji wystarczy zadzwonić pod bezpłatny, całodobowy numer Telefonicznej Informacji Pacjenta
i poprosić o połącznie z psychologiem. Specjalista w trakcie telefonicznej rozmowy, przeprowadzi konsultację oraz w razie potrzeby wskaże dalszą ścieżkę postepowania np. konieczność konsultacji psychiatrycznej lub diagnozy pod kątem ewentualnej terapii. Psychologowie, dyżurujący w ramach Telefonicznej Informacji Pacjenta, są dostępni przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

4. OGÓLNOPOLSKIE POGOTOWIE DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE „NIEBIESKA LINIA”

Pogotowie prowadzi bezpłatny, całodobowy telefon dla osób doznających przemocy domowej i dla świadków przemocy (800-12-00-02). Działa także poradnia e-mailowa: niebieskalinia@niebieskalinia.info. Ponadto, w poniedziałki w godz. 13.00-15.00 można także skonsultować się z psychologiem, korzystając z komunikatora Skype (pogotowie.niebieska.linia). Z pomocy z wykorzystaniem Skype mogą korzystać także osoby posługujące się językiem migowym.