INFORMACJE:
Przypominamy mieszkańcom o wymaganiach i zasadach segregacji odpadów komunalnych.
Zmiany dot. przepisów w zakresie gospodarki odpadami
Komunikat prasowy
11 maja Dzień bez Śmiecenia. Segreguj Surowce.
11 maja to Dzień bez Śmiecenia. W tym roku obchodzony jest pod hasłem ChceMiSie i zachęca do segregacji odpadów obalając od lat powtarzane na ten temat mity. Kampania przypada w wyjątkowym okresie – od lipca wchodzą w życie nowe zasady segregacji odpadów komunalnych, jednolite dla całego kraju.
Dzień ten obchodzony jest w Polsce już po raz 11. Podczas tegorocznej edycji Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. uczy przede wszystkim świadomej segregacji odpadów w gospodarstwach domowych. Nasze odpady to wartościowe surowce wtórne!
W Dniu bez Śmiecenia można wziąć udział na wiele sposobów. Przede wszystkim zachęcamy do odwiedzenia strony www.dzienbezsmiecenia.pl i przeczytania ciekawych informacji na temat segregowania odpadów. Ze strony będzie można pobrać specjalnie stworzoną na tę okazję kartkę elektroniczną, przesłać ją do swoich znajomych bądź udostępnić w mediach społecznościowych. Dużo będzie się działo także na fanpage akcji w serwisie Facebook. Przez cały maj publikować będziemy tam wiele ciekawych informacji, odbędą się konkursy. W dniach 8-12 maja spośród wszystkich osób, które zrobią sobie zdjęcie z nazwą akcji i udostępnią je z hashtagiem ChceMiSie na swoich profilach - wybierzemy kilka i nagrodzimy. Tradycyjnie podczas Dnia bez Śmiecenia nie drukujemy ulotek, plakatów — tłumaczy Michał Mikołajczyk z firmy Rekopol, organizatora działań z okazji Dnia bez Śmiecenia. - W zamian, na stronie udostępniamy wiele materiałów edukacyjnych do pobrania i zachęcamy do zapoznania się z nimi. Ponadto wiele podmiotów w tym czasie organizuje wydarzenia edukacyjne promujące selektywną zbiórkę (katalog działań możliwych do podjęcia jest dostępny na: www.dzienbezsmiecenia.pl/edukacja/materialy-do-pobrania).
Polak produkuje 300 kg odpadów rocznie
Według GUS statystyczny Polak pozbywa się rocznie blisko 300 kg odpadów. Każdy z nas wyrzuca w ciągu roku np. 56 opakowań szklanych, które można w pełni wykorzystać. Każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwała zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100-watowej żarówki przez 4 godziny. Wyrzucone w ciągu roku na całym świecie butelki PET, ustawione jedna na drugiej utworzyłoby wieżę o wysokości 28 milionów kilometrów. A z 35 butelek PET można wyprodukować świetną, ciepłą bluzę polarową. Energia zaoszczędzona poprzez ponowne przetworzenie jednej torby plastikowej pozwala np. przez 10 minut oświetlać pokój 60-watową żarówką. Recykling 1 tony makulatury ratuje aż 17 drzew. Stal i aluminium pochodzące z recyklingu opakowań metalowych mogą być przetwarzane praktycznie w nieskończoność.
Polacy wciąż ulegają mitom na temat segregacji odpadów
Wciąż jeszcze uczymy się właściwego postępowania z odpadami. — Z roku na rok jest coraz lepiej, ale wciąż jeszcze mamy wiele do zrobienia. Z naszych doświadczeń wynika, że często Polacy nie segregują odpadów, bo uważają, że to jest trudne, zajmuje dużo czasu, nie opłaca się i, w ogóle, nie ma sensu. Nasza świadomość, co można wyprodukować z odpadów też jest niska — ocenia Michał Mikołajczyk. Zmianę tego stanu rzeczy uważa za konieczną także i z tego powodu, że od 1 lipca zmieniają się zasady segregowania. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, które wejdzie w życie od 1 lipca 2017 r., odpady będą zbierane w budynkach wielorodzinnych, domach jednorodzinnych, czy miejscach gdzie powstają odpady komunalne w podziale na cztery frakcje: papier do worka/pojemnika w kolorze niebieskim; metal, plastik, opakowania wielomateriałowe do worka/pojemnika w kolorze żółtym; szkło do worka/pojemnika w kolorze zielonym lub zielonym i białym; frakcja biodegradowalna do worka/pojemnika brązowego. Wg danych ministerstwa środowiska w 1,4 tys. gmin w Polsce, które teraz segregują odpady, obowiązuje podział na cztery frakcje bądź więcej, w blisko 440 samorządach odpady zbierane są na podstawie trzech frakcji – szkło i papier, odpady zmieszane, pozostałe suche, a na terenie ponad 180, śmieci zbierane są w podziale tylko na dwie frakcje: suche i mokre. Tymczasem, zgodnie z wymogami UE, w 2020 r. powinniśmy uzyskać 50-proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. W perspektywie 2030 r. ten poziom powinien wzrosnąć do aż 65 proc. Obecnie przetwarzamy tylko 26 proc. odpadów, a roczny progres wynosi jedynie 0,7 proc. Michał Mikołajczyk wskazuje, że jedną z ważnych przeszkód w poprawie tego stanu rzeczy jest zbyt niski poziom świadomości ekologicznej społeczeństwa – w tym uleganie mitom na temat selekcji odpadów. Oto te najpowszechniejsze.
Segregowanie jest bez sensu
Ten pogląd jest prawdziwy tylko wtedy, gdy odpady trafią w całości na wysypisko. Posegregowane zmieniają się w wartościowe (i pożądane) surowce wtórne. Rozejrzyjmy się dookoła a dostrzeżemy mnóstwo rzeczy wyprodukowanych z przetworzonych odpadów: zabawki, drzwi, ubrania, meble. Przy wykorzystaniu surowców wtórnych można wyprodukować niemal wszystko.
Segregowanie jest trudne
To nieprawda. Wystarczy kilka dni, aby segregowanie weszło w krew. Musimy tylko pamiętać, do którego z kolorowych pojemników lub worków wrzucać to, co już jest niepotrzebne. Nie jest to trudne, a od 1 lipca będzie jeszcze łatwiejsze i ujednolicone w całym kraju. I tak: do zielonego pojemnika będziemy wrzucać szkło (bądź do zielonego i białego), do niebieskiego – papier, do żółtego – metale i plastik oraz opakowania wielomateriałowe, a do brązowego – odpady biodegradowalne.
Segregowanie pochłania wiele czasu i wymaga dużo miejsca
Absolutnie nie! Kiedy zaczniemy segregować odpady przekonamy się, że to odruch. Tak samo jak np. zgniatanie plastikowych pojemników i butelek. Od razu zauważymy ile miejsca można w ten sposób zaoszczędzić. Najprościej jest jednorazowo zainwestować w dopasowane do konkretnej szafki pojemniki, ale nie ma takiej konieczności. Możemy do segregacji wykorzystać reklamówki, worki lub choćby niepotrzebne kartony. W każdym razie wszystko zmieści się pod kuchennym zlewem.
Segregowanie się nie opłaca
Opłaca się i to wszystkim! Segregowanie to ogromny zysk dla środowiska naturalnego. Stos gazet o wysokości 125 cm pozwała uratować sześciometrową sosnę, a recykling tony makulatury oszczędza aż 17 drzew. I tak jest ze wszystkim: przerabiając plastik oszczędzamy ropę naftową, przetapiając stalowe puszki – rudy żelaza, a aluminiowe – boksyt. Szklane opakowania można np. poddać recyklingowi w 100 proc. To samo dotyczy stalowych i aluminiowych puszek. Aluminium można przy tym wykorzystywać praktycznie w nieskończoność. A plastik? Z 450 plastikowych butelek po płynach do prania można zrobić np. trzyosobową ławkę ogrodową, a z 35 butelek PET po napojach – bluzę polarową.
Trzeba myć opakowania przed wyrzuceniem
To chyba najpowszechniejszy mit. A prawda jest taka, że nie ma konieczności mycia opakowań przed segregowaniem. Znacznie lepiej zrobią to w sortowniach i zakładach przetwarzania. Trzeba tylko wylać z wyrzucanego opakowania resztki płynu i opróżnić je z innych, stałych resztek.
11 maja Dzień bez Śmiecenia ChceMiSie Bądź z nami 11 maja!
Dowiedz się więcej na: www.dzienbezsmiecenia.pl oraz
www.facebook.com/dzienbezsmiecenia.
Więcej informacji:
Anna Kamińska
Specjalista ds. Komunikacji Marketingowej
a.kaminska@rekopol.pl
+ 22 550 09 78
Materiały przygotowane przez Ministerstwo Ochrony Środowiska w zakresie odpadów komunalnych
Przewodnik - właściwa segregacja odpadów
Mieszkańcy Gminy Kaliska
Ministerstwo Środowiska chce poprawić efektywność segregacji odpadów komunalnych, dlatego od 1 lipca 2017 r., na terenie całego kraju, zaczął obowiązywać Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO). W naszej Gminie system został wprowadzony z dniem 01.01.2017r. Odpady są dzielone na cztery frakcje segregacji. Do pojemnika/worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło, do żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji oraz piątą zmieszane (niesegregowane)/ szaro- czarne pojemniki lub worki.
Segregowanie odpadów przynosi też korzyści finansowe – segregując, zapłacisz mniej za odbiór śmieci. Jeśli będziesz pozbywać się odpadów jedynie w formie zmieszanej, rachunek za odbiór śmieci będzie wyższy. Słowem segregacja się opłaca.
Jeśli masz jeszcze wątpliwości, gdzie wyrzucić konkretny odpad, zobacz przypomnienie i podpowiedzi poniżej.
Papier – pojemnik/worek niebieski
Wrzucamy:
Nie wrzucamy:
Szkło – pojemnik/worek zielony
Wrzucamy:
Nie wrzucamy:
Metale i tworzywa sztuczne – pojemnik/worek żółty
Wrzucamy:
Nie wrzucamy:
Odpady ulegające biodegradacji – pojemnik/worek brązowy
Wrzucamy:
Nie wrzucamy:
Wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych, wyrzucamy do pojemnika z odpadami zmieszanymi.
Uwaga na odpady niebezpieczne
Przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Te odpady można oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), zorganizowanym przez gminę. Informację o punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych gmina udostępniła na swojej stronie internetowej oraz tablicy ogłoszeń.
Zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami należy najpierw zapobiegać ich powstawaniu, a te już wytworzone ponownie wykorzystywać lub poddać recyklingowi.
Zatem recykling jest ważnym elementem gospodarki krajów rozwiniętych, gdyż umożliwia wytwarzanie nowych produktów przy użyciu znacznie mniejszej ilości surowców i energii. Dzięki recyklingowi zmniejszone zostanie ponadto zużycie surowców oraz emisja szkodliwych substancji do środowiska.
PRZYPOMINAMY O SEGREGOWANIU ODPADÓW !!!
Segregowanie odpadów przynosi korzyści finansowe – segregując, zapłacisz mniej za odbiór śmieci. Jeśli będziesz pozbywać się odpadów jedynie w formie zmieszanej, rachunek za odbiór śmieci będzie wyższy. Słowem segregacja się opłaca. Jeśli masz jeszcze wątpliwości, gdzie wyrzucić konkretny odpad, zobacz przypomnienie i podpowiedzi poniżej.
Papier – pojemnik/worek niebieski
Wrzucamy:
Nie wrzucamy:
Szkło – pojemnik/worek zielony
Wrzucamy:
Nie wrzucamy:
Metale i tworzywa sztuczne – pojemnik/worek żółty
Wrzucamy:
Nie wrzucamy:
Odpady ulegające biodegradacji – pojemnik/worek brązowy
Wrzucamy:
Nie wrzucamy:
Wszystko, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych, wyrzucamy do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Odpadów zmieszanych powinno być najmniej.
Do pojemnika/worka przeznaczonego na odpady „ZMIESZANE” należy wrzucać:
Wszystkie odpady pozostałe po wcześniejszej segregacji, które nie podlegają segregacji tzn. odpady z tworzyw sztucznych i szkła, które nie są opakowaniami, a więc: ceramikę (porcelanę, naczynia, talerze i doniczki), odpady mineralne, popiół z pieców i kominków, pieluchy jednorazowe, kalkę techniczną, prospekty, foliowane i lakierowane katalogi, powstające w gospodarstwie domowym odpady kuchenne pochodzenia zwierzęcego;
Uwaga na odpady niebezpieczne
Przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Te odpady można oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Najbliższy punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) znajduje się pod adresem:
Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych Stary Las Sp. z o. o.,
Stary Las 9; 83-200 Starogard Gdański;
tel. 58 530 07 99
Czynny:
- w dni robocze w godzinach od 7.00 do 20.00
Apel do Mieszkańców i Gości Gminy Kaliska
Zwracam się do Państwa z prośbą o utrzymanie porządku i czystości na terenie Naszej Gminy. Pamiętajmy, że nasze otoczenie świadczy o naszej kulturze. To od Nas zależy czy otaczające nas środowisko będzie zdrowe i przyjazne. Nie wylewajmy ścieków na pola. Nie spalajmy odpadów w domowych piecach. Wszystkie te działania zagrażają nam samym. Utrzymanie porządku wymaga zaangażowania nas wszystkich bez wyjątku. Mając na uwadze estetyczny wygląd naszych miejscowości nie możemy pozwolić na wyrzucanie odpadów do lasu, na brzegi rzek oraz do przydrożnych rowów. Wszyscy wiemy, że czysta i zadbana posesja nie tylko jest dumą i radością właściciela, ale przede wszystkim poprawia ogólny wizerunek. Nie tolerujmy złych zachowań, a na każdy zauważony fakt zaśmiecania i wysypywania śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych reagujmy, zwracając uwagę „śmiecącym” bądź informujmy o tym Urząd Gminy. Nie niszczmy Naszego Wspólnego Dobra, dbajmy wszyscy razem o ład i porządek w Naszej Gminie, zapewnijmy sobie samym, przyszłym pokoleniom, naszym dzieciom i wnukom majątek w postaci czystych lasów, rzek i pięknej przyrody. Zadbajmy w miarę naszych możliwości o nasze budynki i zieleń wokół posesji i o teren tej naszej „małej ojczyzny”, której jesteśmy gospodarzami.
Przypominam, że w ramach obecnego systemu gospodarki odpadami każdy mieszkaniec Gminy Kaliska, może oddać dowolną ilość odpadów, firmie odbierającej odpady zgodnie z obowiązującym harmonogramem. Ponadto mieszkańcy mogą oddać nieodpłatnie w ramach zbiórek mobilnych (dwa razy w roku) odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt RTV i AGD oraz raz w roku 1 m3 odpadów rozbiórkowo-budowlanych.
Zróbmy wszystko, aby Nasza Gmina lśniła czystością i porządkiem, by stała się wzorem do naśladowania dla innych.
POZIOMY RECYKLINGU
Osiągnięte w kolejnych latach przez Gminę Kaliska poziomy recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania
Wyszczególnienie |
Poziom wymagany w 2016r w % |
Poziom osiągnięty w 2016r w % (dane ze ZGW) |
Poziom wymagany w 2017r w % |
Poziom osiągnięty w 2017r w % Gmina Kaliska |
Poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia papieru, metalu, tworzyw sztucznych i szkła w % |
> 18 |
24,7 |
> 20 |
24,2 |
Poziomy recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpady budowlane i rozbiórkowe w % |
> 42 |
99,6 |
> 45 |
100,0 |
Poziomy ograniczenia Masy odpadów ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania w % |
< 45 |
0,0 |
< 45 |
0,0 |
Urząd Gminy Kaliska
ul. Nowowiejska 2
83-260 Kaliska
Informacja adresowa PSZOK
Jak zbieramy zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny i niebezpieczny ?
Informujemy, że zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny i niebezpieczny odbierany jest z gospodarstw domowych dwa razy do roku w terminach podanych w harmonogramie na dny rok kalendarzowy przez spółkę KOLTEL s.c. Piotr Kolbusz i wspólnicy; ul. Droga Owidzka 2 a; 83-200 Starogard Gd. tel/fax 58 56 11 091, NIP 5920000610 odbiorcę odpadów z terenu Gminy Kaliska w ramach opłaty za odpady.
Przypominamy mieszkańcom Gminy Kaliska, że odbiór odpadów WIELKOGABARYTOWYCH I NIEBEZPIECZNYCH odbywać się będzie w miesiącu wrześniu 2018r w następujących terminach:
KALISKA II - ul. Ceynowy, Cicha, Długa, Dworcowa, Dziewięciu z Nieba, Firmowa, Jodłowa, Krótka, Krzywa, Malinowa, Nowa, Nowowiejska, Piaskowa, Przedszkolna, Robotnicza, Sportowa, Szkolna, DĄBROWA - 04.09.2018r
KALISKA IV – nieruchomości w zabudowie wielolokalowej – 04.09.2018r
KALISKA I - ul. Boczna, Jasna, Kolejowa, Leśna, Łąkowa, Ogrodowa, Okrężna, Polna, Południowa, Poprzeczna, Północna, Sosnowa, Spacerowa, Starowiejska, Wschodnia, Zachodnia, Zblewska, CIECIORKA, PŁOCICZNO, DUNAJKI, FRANK ul. Brzozowa, Bursztynowa, Lipowa, Różana – 10.09.2018r
KALISKA III
FRANK ul. Gajowa, Kociewska, Kręta, Osiedlowa, Wiklinowa, IWICZNO, PIECE,
STRYCH, KAMIENNA KARCZMA, STUDZIENICE - 14.09.2018r
Pozostałe nieruchomości na zgłoszenie zgodnie z Harmonogramem
Informacja dotycząca wywozu odpadów do PSZOK Stary Las
W związku z trudnościami weryfikacji danych i ochroną danych osobowych informujemy mieszkańców, którzy chcą przekazać indywidualnie odpady do PSZOK Stary Las o konieczności posiadania przy sobie Zawiadomienia, które otrzymaliście Państwo z Gminy Kaliska po złożeniu deklaracji. Na zawiadomieniu są Państwa dane oraz dane nieruchomości i informacja o złożeniu deklaracji. Jest to dokument potwierdzający dane zawarte w Oświadczeniu PSZOK, które jest składane podczas odbioru odpadów w PSZOK Stary Las.
Mieszkańcy Gminy Kaliska
Informuję, że w ramach miesięcznej opłaty, dodatkowo zostały rozstawione pojemniki na zużyte baterie dla Mieszkańców Gminy Kaliska. Do pojemników można wrzucać wszystkie rodzaje zużytych baterii.
Pojemniki znajdują się w następujących punktach:
1. Urząd Gminy Kaliska ul. Nowowiejska 2;
2. Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach, ul. Długa 18;
3. ZOZ MEDPHARMA, Kaliska, ul. Nowowiejska 5;
4. Zespół Szkół Publicznych w Kaliskach, ul. Długa 53;
5. Publiczna Szkoła Podstawowa w Kaliskach - szkoła filialna Piecach, ul. Kościelna 3.
NFORMACJA O ZMIANACH W GOSPODARCE ODPADAMI - JEST WIĘCEJ POJEMNIKÓW I CZĘŚCIEJ ODBIERAMY SZKŁO I PAPIER
Od 01.10.2018 roku na terenie Gminy Kaliska zostały wprowadzone zmiany odnośnie poprawy jakości odbioru odpadów komunalnych.
Do tej pory mieliśmy trzy pojemnik na odpady: BIO, tworzywa sztuczne i wielomateriałowe oraz zmieszane. Do papieru i szkła mieliśmy worki.
Obecnie będziemy mieli CZTERY pojemniki: BIO, metale i tworzywa sztuczne, zmieszane i szkło. Worek pozostaje tylko do Papieru.
Utrzymaliśmy częstotliwość odbioru odpadów, a dodatkowo zwiększyliśmy częstotliwość odbioru papieru i szkła: z odbioru jeden raz na kwartał, na jeden raz w miesiącu. Nasze działania mają zapewnić poprawę w jakości świadczenia usług, estetyki i ochrony środowiska.
Usługę odbioru odpadów przez kolejne dwa lata będzie świadczyć firma "KOLTEL" s.c. Piotr Kolbusz i wspólnicy.
W dniu 18 października 2018r. odbył się konkurs wiedzy o gospodarce odpadami.
W dniu 18 października 2018r. w ZSP w Kaliskach odbył się konkurs wiedzy o gospodarce odpadami. Organizatorem konkursu był Wójt Gminy w Kaliskach Sławomir Janicki. Urząd Gminy reprezentowała Pani Anna Ossowska Inspektor ds. wymiaru opłat za odpady komunalne, która przy współpracy p. Beaty Lewandowskiej i p. Karoliny Kowalczyk przeprowadziła konkurs dla uczniów klas IV-VI oraz VII i VIII.
Konkurs został podzielony na trzy etapy:
I ETAP- przekazanie informacji o gospodarce odpadami przez p. Annę Ossowską,
II ETAP- dokonanie podziału na rodzaje odpadów, przydzielenie kolorów i nazw do poszczególnych pojemników oraz posegregowanie odpadów wg obowiązujących frakcji,
III ETAP- przedstawienie prezentacji z zakresu segregacji odpadów oraz ograniczenia wytwarzania odpadów, a także wskazaniem miejsc oddawania odpadów, z jednoczesnym pisaniem testu przez reprezentantów poszczególnych klas.
Po podsumowaniu wszystkich prac uczniów okazało się, że nasi uczniowie doskonale radzą sobie z segregowaniem odpadów, nawet problematycznych. Wykazali się ogromną wiedzą, sprawiło im to wiele radości i stwierdzili, że śmieci nie są takie straszne, a ich segregacja może być dobrą zabawą.
Zatem edukacja jest podstawą do sukcesu.
Poniżej lista uczniów, którzy wygrali konkurs. Dla pozostałych uczestników zostały przygotowane nagrody pocieszenia:
W kategorii klas 4-6:
I miejsce zajął uczeń klasy 4c Jakub Trawicki
II miejsce zajął uczeń 6a Aleksander Grudnowski
III miejsce zajął uczeń klasy 5b Franciszek Osiak
W kategorii klas 7-8:
I miejsce zajęła Rozalia Cherek z VIIb
II miejsce Piotr Zieliński z VIIa
III miejsce Aleksandra Kotlenga z VIIc
Serdecznie dziękuję Panu Wójtowi Sławomirowi Janickiemu, Dyrekcji ZSP w Kaliskach, oraz Paniom Beacie Lewandowskiej i Karolinie Kowalczyk za pomoc w zorganizowaniu konkursu.
Szanowni Mieszkańcy Gminy Kaliska
W celu zmniejszenia ilości oddawanych odpadów zielonych do RIPOK, poprawienia estetyki kompostowania, jak również ochrony środowiska pragniemy zaproponować dodatkowo, bezpłatne dostarczenie kompostowników na odpady zielone dla nieruchomości zamieszkałych.
Wszystkich właścicieli nieruchomości zamieszkałych, którzy chcieliby wyposażyć dodatkowo swoją nieruchomość w bezpłatny kompostownik prosimy o zgłoszenie się do Urzędu Gminy Kaliska pok. nr 5 do p. Anny Ossowskiej w celu złożenia wniosku na kompostownik do dnia 30.11.2018r. (wniosek można pobrać na str. internetowej pod adresem: www.kaliska.pl w zakładce gospodarka odpadami i dostarczyć osobiście lub przesłać za pomocą skrzynki epuap lub listownie na adres: Gmina Kaliska, ul. Nowowiejska 2; 83-260 Kaliska)
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zostanie sporządzona lista właścicieli nieruchomości wg daty wpływu wniosku. W pierwszym kwartale 2019r będą sukcesywnie podpisywane Umowy użyczenia kompostownika na okres 3 lat, po którym właściciel nieruchomości stanie się właścicielem kompostownika. W 2019r przewidujemy zakup 150 szt. kompostowników, w następnych latach nastąpi zakup kolejnych ilości wg złożonych wniosków. Wnioski, które będą złożone po terminie lub poza limitem rozpatrzymy w kolejnym roku.
Pracujemy nad stosownym zarządzeniem wprowadzającym zasady otrzymania kompostownika dlatego zbieramy wnioski, aby określić wielkość zainteresowania z Państwa strony.
Poniżej kilka informacji na ten temat oraz zasady kompostowania (instrukcja)
Kompostowanie jest to proces, który polega na rozkładzie materii organicznej na proste związki bogate w azot, potas i przyswajalne formy fosforu. Przemiana odpadów domowych i ogrodniczych w wartościowy nawóz odbywa się w dwóch etapach. Najpierw ma miejsce mineralizacja materii organicznej, czyli rozkład związków organicznych, a następnie humifikacja, czyli łączenie się składników rozkładu w masę próchniczą. Niezbędne jest przy tym utrzymanie odpowiedniego stopnia wilgotności, właściwego dostępu powietrza oraz obecność niektórych mikroorganizmów (głównie bakterii), grzybów i dżdżownic.
Kompost można przyrządzać w pryzmach, gdzie warstwy kompostu oddziela się od siebie ziemią, lub w kompostownikach: drewnianych, stalowych bądź wykonanych z tworzywa sztucznego. Te ostatnie to często kompostowniki mrozoodporne, które są w stanie przetrwać wiele sezonów.
Kompostownik mrozoodporny z tworzywa sztucznego umożliwia przetwarzanie odpadów gospodarczych na kompost bardzo wysokiej jakości. Jest przy tym trwały i odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Jakie są zasady skutecznego kompostowania?
Dojrzały kompost ma ciemną, brunatną barwę i zapach próchnicy leśnej. Można wykorzystać go do użyźniania rabat ozdobnych, upraw warzywnych i sadowniczych, a także podczas przygotowywania nowych stanowisk pod rośliny, drzewa, krzewy oraz uprawy.
INSTRUKCJA MONTAŻU KOMPOSTOWNIKA będzie dołączona do kompostownika
Wniosek do kompostownikow.docx
Informacja dla mieszkańców
Informujemy, że w poniedziałek 12 listopada 2018r odbiór odpadów będzie się odbywał zgodnie z harmonogramem.
Informujemy mieszkańców Gminy Kaliska o przedłużeniu terminu składania wniosków na kompostowniki do 31.01.2019r
Wójt Gminy Kaliska Sławomir Janicki informuje właścicieli nieruchomości zamieszkałych, którzy złożyli deklarację na odpady o możliwości dodatkowego wyposażenia swojej nieruchomości w bezpłatny kompostownik o poj. 700 litrów, na który należy złożyć wniosek. Termin składania wniosków upływa 31.01.2019r. Liczy się data wpływu do urzędu.
Złożenie wniosku jak i otrzymanie kompostownika nie skutkowało również odebraniem pojemnika na odpady BIO, ponieważ nie wszystkie rodzaje odpadów BIO można poddać kompostowaniu.
Jeszcze raz podkreślamy, że przekazanie kompostowników do mieszkańców jest bezpłatne. Gmina Kaliska nie będzie pobierała żadnych opłat za przekazany kompostownik. Po upływie terminu umowy użyczenia kompostowniki przejdą bezpłatnie na własność właściciela nieruchomości.
Wprowadzenie programu ma na celu zmniejszyć ilość przekazywanych odpadów BIO do Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Starym Lesie, który obciąża gminę Kaliska fakturą za przekazane odpady.
Należy wziąć pod uwagę dodatkową opłatę dla firmy odbierającej od Państwa odpady według stawki za każdą tonę odpadów.
W 2017 roku przekazaliśmy 366 ton odpadów BIO z terenu całej gminy. Obecna stawka za odbiór 1 tony odpadów wynosi 484,92 zł brutto. Tak więc 366 ton x 484,92 daje koszt w skali roku 177.480,72 zł. Poprzez wdrożenie programu bezpłatnych kompostowników liczymy na to, iż uda się nam zmniejszyć o ok. 50% ilość odpadów BIO odbieranych przez firmę KOLTEL, a co za tym idzie zmniejszenie wysokości kosztów odbioru w kwocie ok. 90 tyś zł/ rok.
Ostatecznie program ma na celu zminimalizowanie skutków wzrastających kosztów obsługi gospodarki odpadami na terenie gminy Kaliska, które mają bezpośredni wpływ na wysokość stawek za zagospodarowanie odpadów komunalnych pobieranych od mieszkańców.
Biorąc pod uwagę powyższe argumenty jeszcze raz zachęcamy Państwa do skorzystania z możliwości otrzymania bezpłatnego kompostownika.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Kaliska pok. nr 5 (parter) u p. Anny Ossowskiej lub na str. internetowej pod adresem: www.kaliska.pl w zakładce gospodarka odpadami.
Informacja o zmianie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od 01.01.2019 roku.
Informujemy mieszkańców gminy Kaliska, iż od 01.01.2019 roku uległy zmianie stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zgodnie z podjętą uchwałą przez Radę Gminy Kaliska nr II/16/2018 z dnia 12 grudnia 2018 roku. Informujemy, że dotychczasowe indywidualne numery kont bankowych nie uległy zmianie.
Zgodnie z powyższą uchwałą opłata wynosi:
Pojemność pojemnika w litrach |
Stawka ZMIESZANE w zł |
Stawka BIO w zł |
Stawka PAPIER w zł |
Stawka SZKŁO w zł |
Stawka METALE I TWORZYWA w zł |
120 |
40,00 |
30,00 |
20,00 |
20,00 |
20,00 |
240 |
80,00 |
60,00 |
40,00 |
40,00 |
40,00 |
1100 |
400,00 |
300,00 |
150,00 |
150,00 |
150,00 |
5000 |
1 600,00 |
800,00 |
450,00 |
450,00 |
450,00 |
7000 |
2 600,00 |
1 100,00 |
650,00 |
650,00 |
650,00 |
Pojemność pojemnika w litrach |
Stawka za odpady zmieszane w zł |
120 |
80,00 |
240 |
160,00 |
1100 |
800,00 |
5000 |
3 200,00 |
7000 |
5 600,00 |
Przypominamy mieszkańcom o wymaganiach i zasadach segregacji odpadów komunalnych.
TAKIE HASŁA POWINNY BRZMIEĆ NAM KAŻDEGO DNIA
„Segregujmy wszyscy śmieci, bo czystość,
to przyszłość naszych dzieci !"
„Gdy odpady wyrzucamy to o nasze środowisko dbamy !"
„Nich to nie będzie wysypisko tylko czyste środowisko!"
Wyrzucanie śmieci do lasu lub w miejsca do tego nie przeznaczone jest wykroczeniem i podlega karze art. 162 kodeksu wykroczeń
§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany (nawet do 5 000 zł).
§ 2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec nawiązkę, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się nawiązkę — do wysokości równej kosztom rekultywacji gleby, oczyszczenia wody, wydobycia, wykopania, usunięcia z lasu, a także zniszczenia lub neutralizacji odpadów.
Przypominamy również, że każda nieruchomość, na której wytwarzane są odpady komunalne, jest miejscem prowadzenia selektywnego zbierania odpadów.
Ustalono następujący zakres prowadzenia selektywnego zbierania odpadów komunalnych:
Prowadzi się następujący sposób selektywnego zbierania odpadów komunalnych:
- w pojemniku/worku koloru brązowego przeznaczonym na odpady „BIO”, należy gromadzić:
odpady kuchenne pochodzenia roślinnego takie jak resztki warzyw i owoców (bez
odpadów pochodzenia zwierzęcego), odpady zielone, pochodzące z ogródków
oraz terenów zielonych, takie jak: liście, trawa, chwasty, pozostałości gałęzi po
przycięciu krzewów i drzew oraz rośliny domowe - kwiaty cięte i doniczkowe;
- w pojemniku/worku koloru żółtego przeznaczonym na odpady „TWORZYWA SZTUCZNE I
METALE”, należy gromadzić:
opakowania plastikowe takie jak butelki, pudełka po produktach spożywczych,
chemii gospodarczej, kosmetykach, folie, doniczki, opakowania wielomateriałowe
takie jak kartoniki i pudełka po napojach owocowych i po produktach mlecznych,
metale, takie jak puszki po konserwach, puszki aluminiowe po napojach, inne
opakowania metalowe, zakrętki od słoików i butelek, puste opakowania po
dezodorantach, garnki, narzędzia, drobny złom, itp., tekstylia, odzież, styropian
opakowaniowy,
- w pojemniku/worku grafitowym lub czarnym oznakowanym napisem „ZMIESZANE” należy gromadzić:
odpady z tworzyw sztucznych i szkła, które nie są opakowaniami, ceramikę
(porcelanę, naczynia, talerze i doniczki), odpady mineralne, popiół z pieców i
kominków, pieluchy jednorazowe, kalkę techniczną, prospekty, foliowane i
lakierowane katalogi, powstające w gospodarstwie domowym odpady kuchenne
pochodzenia zwierzęcego,
- w pojemniku/worku koloru niebieskiego przeznaczonym na odpady „PAPIER I TEKTURA”, należy gromadzić opakowania z papieru i tektury, gazety, zeszyty, książki;
- w pojemniku/worku koloru zielonego przeznaczonym na odpady „SZKŁO”, należy gromadzić opakowania ze szkła takie jak butelki, słoiki, itp.;
Ponadto z odpadów komunalnych należy wydzielić następujące odpady:
- odpady niebezpieczne, do których należy zaliczyć: świetlówki, żarówki rtęciowe, baterie,
akumulatory, paliwa, oleje silnikowe, smary, filtry olejowe, paliwowe i powietrzne oraz
chemikalia tj. detergenty, kwasy, zasady, lekarstwa, środki ochrony roślin,
- meble i inne odpady wielkogabarytowe, tj. stoły, szafy, krzesła, kanapy, dywany,
materace, kołdry, wózki dziecięce, i zabawki, które ze względu na swoje rozmiary i masę nie
mogą być umieszczone w pojemniku na odpady o pojemności 120l, a także opony,
- odpady elektryczne i elektroniczne, do których należą: komputery, telefony, telewizory,
radia, narzędzia elektryczne i pomiarowe, sprzęt oświetleniowy
- odpady budowlano-rozbiórkowe i remontowe, tj. gruz, styropian budowlany, materiały
budowlane, aparatura sanitarna i aparatura grzewcza, deski, panele, okna i drzwi, z
wyłączeniem eternitu;
Odpady niebezpieczne, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady elektryczne i elektroniczne są odbierane przez firmę dwa razy do roku z posesji zamieszkałych
Odpady budowlano-rozbiórkowe i remontowe w ilości 1 m3 na rok, mieszkańcy z posesji całorocznych mogą dostarczyć do PSZOK Stary Las 9, 83-200 Starogard Gd. własnym transportem.
Przed umieszczeniem odpadów w pojemniku/worku należy opróżnić opakowania z ich zawartości, zgnieść plastikowe butelki, opakowania wielomateriałowe i tekturowe;
W celu zmniejszenia objętości odpadów z pielęgnacji ogródków oraz terenów zielonych, szczególnie takich jak pozostałości po przycięciu drzew i krzewów – przed umieszczeniem w pojemniku/worku należy je rozdrobnić.
Odpady budowlano-rozbiórkowe i remontowe, przed umieszczeniem w pojemniku/worku, powinny być wstępnie posortowane według możliwych do wydzielenia grup, np. gruz budowlany, odpady z materiałów izolacyjnych, drewno, szkło, tworzywa sztuczne itp..
Przypominamy również: właściciele nieruchomości są zobowiązani do uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, poprzez usunięcie ich w sposób i w miejsce, które nie powodują zakłóceń w ruchu pieszym i pojazdów. Uprzątanie może się odbywać w sposób ręczny lub mechanicznie.
Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może się odbywać wyłącznie w sposób niestwarzający uciążliwości dla właścicieli sąsiednich nieruchomości i bezpieczny dla środowiska oraz pod warunkiem, że mycie dotyczy nadwozia pojazdu;
Naprawa pojazdów samochodowych poza warsztatami naprawczymi może się odbywać pod warunkiem, że naprawa obejmuje drobne naprawy oraz wykonywana jest w sposób niestwarzający uciążliwości dla właścicieli sąsiednich nieruchomości i bezpieczny dla środowiska oraz gwarantujący zachowanie czystości i porządku na terenie nieruchomości.
Informujemy:
W związku z obowiązkiem utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości należy stosować:
Dopuszcza się w uzasadnionych przypadkach realizację odbioru odpadów komunalnych według częstotliwości indywidualnie ustalonej dla określonej nieruchomości, w szczególności gdy do danej nieruchomości jest utrudniony dojazd lub na danej nieruchomości występuje nieregularność wytwarzania odpadów (np. sezonowość wytwarzania odpadów).
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można indywidualnie przekazać do wyspecjalizowanych punktów zużytego sprzętu; adresy tych punktów znajdują się na stronie internetowej Gminy Kaliska. Odpady selektywnie zebrane można indywidualnie przekazać do wyznaczonego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) - informacje na temat lokalizacji, warunków i rodzajów przyjmowania odpadów na stronie internetowej Gminy Kaliska, oraz na tablicy ogłoszeń.
Szczegółowe informacje zawarte są w UCHWALE NR II/15/2018
Rady Gminy Kaliska z dnia 12 grudnia 2018r
w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kaliska.