Gmina Kaliska realizuje projekt pt. „Rozwój edukacji przedszkolnej na terenie Gminy Kaliska”. Całkowita wartość projektu wynosi 652 062,50 zł z czego 586 856,25 zł pochodzi z dofinansowania w ramach Funduszu Europejskiego dla Pomorza na lata 2021-2027.
Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępności do edukacji przedszkolnej na terenie Gminy Kaliska wobec tego zaplanowano działania dla :
- 125 dzieci w wieku przedszkolnym (w tym osoby o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz osoby niepełnosprawne), które uczęszczają do Przedszkola w Kaliskach - uczestniczyć będą w dodatkowych zajęciach wyrównujących deficyty edukacyjne oraz rozwijających kompetencje kluczowe m.in. w zajęciach taneczno-ruchowych, arteterapii, kulinarnych, z robotki i kodowania. Zaplanowano również organizację wyjazdów edukacyjnych.
- 8 nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu w Kaliskach – uczestniczyć będzie w kursach i szkoleniach podnoszących kompetencje zawodowe.
- Zakupione zostaną pomoce dydaktyczne do Samorządowego Przedszkola w Kaliskach w tym m.in. monitory i podłogi interaktywne, roboty, długopisy 3D, Daltońska Szafa Aktywności
W ramach projektu zostanie również utworzonych dodatkowych 25 miejsc wychowania przedszkolnego, które bieżące funkcjonowanie przez okres 12 miesięcy odbywać się będzie w ramach ww. zadania. Zaplanowano też zakup wyposażenia niezbędny do funkcjonowania nowo powstałych miejsc przedszkolnych.
Oczekiwanym rezultatem proj. jest :- wzrost KK oraz społecznych u Dz przedsz.,- zmniejszenie występujących deficytów u Dz o SPE co ułatwi pokonywanie kolejnych progów rozwojowych i eduk. w przyszłości,- utworzenie nowych miejsc przedsz. i utrzymanie ich funkcjonowania przez okres min. 24 miesięcy,- wydłużenie pracy placówki dzięki rozszerzonej ofercie zajęć dydak.- poprawa bazy dydak. i zwiększenie efektywności prowadzonych zajęć,- poprawa warunków lokalowych w przedsz. w Kaliskach- poprawa kompetencji kadry pedagogicznej co przyczyni się do poprawienia efektywności zajęć eduk., także w okresie trwałości.
Przewidywane efekty:
- doposażenie oraz obsługa przez 12 msc. nowo utworzonych miejsc przedsz.,
- realizacja zajęć wyrównujących szanse eduk. Dz w zakresie stwierdzonych deficytów (dla 65 osób)
- realizację zajęć ukierunkowanych na rozwój kompetencji kluczowych (dla 125 osób)
- podniesienie kompetencji N (dla 8 osób)- zajęcia wyrównujące i rozwijające dla migrantów będące odpowiedzią na ich potrzeby (6 os.)
- organizacja doradztwa zawodowego zgodnego z scenariuszem ORE tj. preorientacji zawodowej dla przedsz., a jednocześnie wolne od stereotypów płciowych w wyborze ścieżek eduk. i zawodowych
- zakupie pomocy dydak. do realizacji ww. zajęć.
#FunduszeUE