Kaliska w gronie uczestników Listów dla Ziemi 2015
W styczniu wystartowała trzecia edycja Listów dla Ziemi. Tegoroczny temat to ograniczanie ilości odpadów opakowaniowych i ekokonsumpcja. W gronie pierwszych uczestników akcji znalazły się Kaliska.
Temat 2015: ograniczanie odpadów i ekokonsumpcja
Listy dla Ziemi to projekt Fundacji Ekologicznej Arka z Bielska-Białej. Jego głównym celem jest edukacja ekologiczna prowadzona w atrakcyjnej i angażującej formie oraz podejmowanie ważnych i aktualnych problemów dotyczących środowiska. Pierwsza edycja dotyczyła segregowania odpadów i recyklingu. Druga była poświęcona paleniu śmieci w piecach domowych i niskiej emisji. Tematem wiodącym Listów dla Ziemi 2015 jest ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych i ekokonsumpcja.
Całoroczne działanie
Akcja Listy dla Ziemi jest organizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii „Nie bądź jednorazowy”. W ciągu całego roku towarzyszą jej happeningi, wystawy i warsztaty w największych miastach w Polsce. Tegoroczna kampania obejmie ponadto: akcję 365 reklamówek śmieci (www.365reklamoweksmieci.pl ), pokazy Mobilnej wystawy edukacyjnej i prezentację nowego Ośmiokąta edukacyjnego.
Listy papierowe i online
Bardzo ważną rolę w akcji odgrywa angażowanie w działania urzędów miast i gmin, przedszkoli i szkół, a najważniejszym punktem projektu jest konkurs na Najpiękniejszy List dla Ziemi. W kwietniu w placówkach w całej Polsce dzieci piszą listy, w których namawiają dorosłych do proekologicznych działań. Trzecia edycja akcji wprowadza jednak pewną nowość, bo uczniowie swoje listy napiszą nie tylko na papierze z makulatury, ale też online, dzięki specjalnej aplikacji!
Ponad 600 gmin
W dwóch poprzednich edycjach akcji wzięło udział 670 samorządów, 7 000 placówek oświatowych i 800 tysięcy uczniów. Dzięki zaangażowaniu placówek oraz urzędów miast i gmin z całej Polski ważne ekologiczne problemy mają możliwość dotarcia do znacznie większej liczby osób. Na pewno warto włączyć się w tę dyskusję! Akcja Listy dla Ziemi jest organizowana w ramach Ogólnopolskiej kampanii „Nie bądź jednorazowy” dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Środowiska.