Accessibility
UE

„Kaliskie Słoneczniki” 2010

„Kaliskie Słoneczniki” 2010

P1210056.JPG

W sobotę 12 lutego br.w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach, już po raz siódmy, wręczono honorowe nagrody Wójta Gminy Kaliska pn. „Kaliskie Słoneczniki” za 2010 rok.

Celem nagród jest uhonorowanie osób, organizacji bądź instytucji, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju i promocji gminy. Nagrody przyznawane są w następujących dziedzinach: pracy społecznej, przedsiębiorczości, kultury, edukacji oraz sportu.

Możliwość zgłaszania kandydatur miały zakłady prace, gminne organizacje i instytucje, przedstawiciele władz samorządowych, grupy nieformalne i osoby indywidualne.

Wyboru laureatów dokonała „Słonecznikowa Kapituła”, w skład której weszły następujące osoby: Sławomir Janicki - Wójt Gminy, Jadwiga Koprowska – Sołtys sołectwa Cieciorka, Katarzyna Pettka – Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Gminy, Jerzy Pasterski – Prezes Stowarzyszenia Sportu „VICTORIA”, Piotr Freitag- przedsiębiorca, Monika Szmaglińska - Przewodnicząca Komisji ds. Społecznych Rady Gminy, Marian Kujawski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Gminy oraz sołtys sołectwa Studzienice, Zbigniew Toporowski - Przewodniczący Rady Gminy Kaliska.

Uroczystość prowadzili: Danuta Guzinska-Zaremba (Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliskach) oraz Krzysztof Partyka (Zastępca Wójta Gminy). Wręczenia nagród dokonał Wójt Gminy – Sławomir Janicki.

W bieżącym roku, oprócz nagród w pięciu wymienionych wcześniej dziedzinach, kapituła przyznała dwa Słoneczniki Honorowe – za całokształt działalności na rzecz gminy.

Uroczystość uświetnił wspaniały koncert w wykonaniu Leszka Boliboka (skrzypce) oraz Krzysztofa Walaska (gitara).

Nagrody za rok 2010 otrzymali:

W dziedzinie PRACY SPOŁECZNEJ – Koło Gospodyń Wiejskich w Piecach

Panie z KGW Piece niedawno obchodziły piękny 60-letni jubileusz. Są bardzo aktywne w społeczności gminnej.Kultywują tradycje kulinarne i kulturalne, organizują kursy gotowania, pieczenia, szycia i haftu. Promują gminę na dożynkach, jarmarkach, festynach i turniejach. Od nich możemy uczyć się sekretów dobrej kuchni i pielęgnowania kociewskich tradycji.

W dziedzinie KULTURY – Pani Jadwiga Deręgowska

Współzałożycielka chóru pod nazwą „Leśne Echo”. Wielokrotna laureatka Kaliskiego Słonecznika: jako członkini Chóru „Leśne Echo”, za sukcesy w zespole wokalnym oraz w dziedzinie pracy społecznej przyznanego zarządowi PZERiI Koła Gminnego w Kaliskach, w którym również pracuje społecznie, już od kilkunastu lat jako księgowa związku.

W dziedzinie EDUKACJI – Państwo Anna i Zenon Kasprzak

Od 8 lat stanowią zawodową rodzinę zastępczą. Aktualnie wychowują dziewięcioro dzieci, ofiarowując im nadzwyczajną miłość. W wyjątkowy sposób dbają o edukację dzieci i pomnażanie ich talentów.

W dziedzinie SPORTU – Pan Andrzej Sroka i Drużyna Juniorów „VICTORII”

Nauczyciel wychowania fizycznego, trener piłki nożnej, sportowy społecznik, wzór obowiązkowości i zaangażowania w każde sportowe przedsięwzięcie. Od kilku lat trenuje zespół juniorów kaliskiej Victorii, który rywalizuje, między innymi,z utytułowanymi drużynami z Trójmiasta.

W dziedzinie PRZEDSIĘBIORCZOŚCI – Pan Adam Adamowski – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „ADAM-POL”

Zakład działający od 18 lat, producent mebli biurowych, studenckich, pokojowych. Ten zakład pracy, choć niewielki na Pomorzu,potrafi realizować zadania – począwszy od wystroju wnętrz, poprzez rzetelne wykonywanie zamówień, a skończywszy na dowozie gotowego produktu wraz z montażem. A sam właściciel, dzięki swojej operatywności, zapewnia firmie stabilność i bezpieczeństwo finansowe.

HONOROWE SŁONECZNIKI otrzymali:

Pan Edwin Jasiński – za całokształt pracy artystycznej (malarstwo)

Artysta malarz z zamiłowania. Wielbiciel kociewskich lasów i jezior, miłośnik stworzeń dużych i małych. Maluje obrazy o przebogatej tematyce: począwszy od pejzaży, poprzez martwą naturę, sceny batalistyczne i marynistyczne, a skończywszy na końskich portretach. Prace tego artysty można obejrzeć podczas corocznych wystaw w domu kultury w Kaliskach, w Starogardzie Gdańskimna wystawie twórczości emeryckiej, a także w wielu domach w Polsce, Szwecji czy Niemczech.

Pan Leszek Burczyk – za promowanie gminy Kaliska w edukacji

Jego zawodowe życie to głównie troska o poprawę jakości edukacji oraz warunków lokalowych szkoły. Ceniony za spokój i opanowanie, zawsze konkretny i sumienny w wypełnianiu swoich dyrektorskich obowiązków. Bywało też, że niejednokrotnie oświetlał kagankiem oświatydziedzinę zupełnieniezrozumiałą dla humanistów. A potem los rzucił go do grodu większego, gdziepilnie strzeże starostowego ratusza. A rządzącmądrze i roztropnie, sławi też naszą ziemię kaliską