Panie i Panowie Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie! Szanowni Mieszkańcy Polskich Gmin!
W dniu 11 listopada nasze myśli wybiegają ku sprawom wykraczającym poza codzienne problemy. Przypominając tak ważne dla naszego narodu wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, ogarniamy refleksją i próbujemy podjąć przesłanie przodków. To oni swoją wierną służbą ojczyźnie przyczynili się do odzyskania niepodległości, a później potrafili tę niepodległość zagospodarować. To, że po stu dwudziestu trzech latach rozbiorów powiodło się stworzenie z tak odmiennych części jednego organizmu państwowego, było ogromnym osiągnięciem tamtego pokolenia. Opór, który Polska stawiła później sowieckiemu i niemieckiemu najeźdźcy, a także konsekwentny sprzeciw wobec narzuconego nam po zakończeniu II wojny światowej systemu komunistycznego nie byłyby możliwe bez owego wielkiego dzieła odbudowy poczucia narodowej jedności, które dokonane zostało przez II Rzeczpospolitą.
Entuzjazm 1918 roku okazał się twórczą energią, która umożliwiła przedwojennej Polsce budowę własnego porządku ustrojowego z silnymi strukturami samorządowymi. W październiku i listopadzie 1918 roku dokonywało się symboliczne i praktyczne przejmowanie władzy przez Polaków w gminach i miastach.
Dzieje uczą nas, że Rzeczpospolita była wtedy silna, gdy wszystkie jej części, choćby najmniejsze, poczuwały się do odpowiedzialności za dobro wspólne. Jestem przekonany, że ten związek obowiązuje także i dzisiaj i że jest kluczem do odniesienia przez nasz kraj sukcesu w XXI wieku. Współczesna, na powrót suwerenna i wolna Polska czerpie bowiem swą moc z aktywności wszystkich obywateli, począwszy od działań, jakie podejmują oni w swoich lokalnych społecznościach.
Dlatego w dniu Narodowego Święta Niepodległości pragnę pogratulować Państwu oraz mieszkańcom Państwa gminy dotychczasowych osiągnięć i życzyć Państwu wiele sukcesów w nadchodzących latach. Te osiągnięcia składają się bowiem na pomyślność całego naszego kraju.
Lech Kaczyński