Accessibility
UE

Nasza Gmina realizuje projekt wdrożenia i upowszechnienia energetycznej narady obywatelskiej

W zeszłym roku Gmina Kaliska zaangażowała się w dwa projekty realizowane przez Instytut – prace nad Pilotażowym Programem Niskowęglowego Rozwoju (PPNR) dla powiatu starogardzkiego oraz organizację w czterech gminach energetycznych narad obywatelskich „Włącz się Kociewie”.  

Drugi z wymienionych projektów dotyczy partycypacji społecznej w tematach związanych z lokalną energetyką. Projekt zakłada aktywizację mieszkańców Gminy i wspólne wypracowanie propozycji działań dla całej społeczności.

Energetyczne narady obywatelskie to cykl spotkań z mieszkańcami Gminy Kaliska.
 

Pierwsze spotkanie warsztatowe zorganizujemy u Państwa w dniach 29-30 stycznia 2015 (czwartek-piątek) w godz. 14.00-16.00.

Dwie fundacje Instytut na rzecz Ekorozwoju i Pole Dialogu rozpoczynają realizację projektu wdrożenia i upowszechnienia energetycznej narady obywatelskiej. Narada obywatelska, jako metoda partycypacji społecznej, daje szansę na zdobycie rzetelnej wiedzy i zabranie głosu w tematach, które zwykle zarezerwowane są dla ekspertów w tym wypadku energetyki. W projekcie „Włącz się Kociewie” wezmą udział przedstawiciele czterech gmin z powiatu starogardzkiego w woj. pomorskim (Starogard Gdański, Miasto Starogard Gdański, Kaliska i Zblewo).
 

Projekt skierowany jest bezpośrednio do Państwa - mieszkańców gminy Kaliska, jej władz oraz organizacji lokalnych.

 

W wielu przypadkach sposób prowadzenia konsultacji społecznych na poziomie lokalnym ogranicza w dużym stopniu możliwość zabrania głosu w debacie. Urzędy gminne i powiatowe zazwyczaj nie posiadają jednostki organizacyjnej zajmującej się bezpośrednio konsultacjami społecznymi. Dokumenty strategiczne powstają często bez wsparcia mieszkańców, przez co nie zawsze uwzględniają interes lokalnych społeczności. W takich przypadkach pomijane są zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej, oszczędzania energii czy wykorzystania odnawialnych źródeł energii (zwanych w skrócie OZE). Natomiast akceptacja społeczna dla działań służących ograniczaniu emisji CO2 w Polsce stale rośnie.

 

Osoby zainteresowane tematyką energetyczną zapraszamy na dwudniowe warsztaty wstępne,

które odbędą się 29-30 stycznia 2015 r. (czwartek-piątek) w godzinach 14.00-16.00

w Urzędzie Gminy Kaliska przy ul. Nowowiejskiej 2 w Kaliskach.

Zgłoszenia przyjmujemy do 28 stycznia 2015 r. do godz. 12:00

pod adresem e-mail: kontakt@wlacz-sie.pl,

oraz pod numerem telefonu: 608 655 224.

 

Na spotkaniu przybliżymy Państwu pojęcie i metody pracy podczas narady obywatelskiej oraz zaprezentujemy szeroki kontekst energetyczny projektu. Planujemy określić ramy możliwej współpracy, w szczególności w dotarciu do różnych grup mieszkańców Państwa gminy – potencjalnych uczestników dalszej części projektu. Na zakończenie każdego dnia warsztatów planujemy drobny poczęstunek.

W dalszym etapie projektu, uczestnicy wezmą udział w energetycznych naradach obywatelskich składających się z 4 spotkań, na których sformułują społeczne rekomendacje dla gminy – propozycje działań w obszarze lokalnej energetyki. Wypracowane stanowiska zostaną przedstawione podczas wysłuchania publicznego – jego uczestnicy za pomocą głosowania zdecydują, które działania są najważniejsze dla lokalnej społeczności. Następnie wypracowane rekomendacje przekazane zostaną na ręce Wójta lub Prezydenta Miasta. Będą podstawą do przygotowania projektu porozumienia o współpracy w zakresie strategii energetycznej między gminami a powiatem.


Informacje o kolejnych działaniach projektu będą pojawiały się na stronie internetowej projektu: www.wlacz-się.pl, a także w prasie lokalnej oraz na stronach urzędów gmin i portalach społecznościowych.

Zachęcamy do śledzenia naszych działań oraz do aktywnego włączenia się w projekt i energetyczne narady Państwa gminie!


Projekt realizują 2 organizacje społeczne:

Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE) jest pozarządową organizacją typu think-tank, której misją jest budowanie pomostów między ochroną środowiska a gospodarką i społeczeństwem. Motto Instytutu brzmi: „W interesie przyszłych pokoleń”