Budujcie dom na skale!
To słowa, którymi zwracał się Jan Paweł II do zgromadzonych na górze pod Pelplinem w dniu 6 czerwca 1999 r. Dla upamiętnienia tego wydarzenia oraz pobytu kard. Karola Wojtyły w roku 1968 w Piasecznie postanowiono utworzyć szlak turystyczno-pielgrzymkowy ze stacjami informacyjnymi przy kapliczkach przydrożnych na drodze z Pelplina do Piaseczna. Pielgrzymując tym szlakiem będzie można czytać fragmenty papieskiej homilii.
Gmina Pelplin, Morzeszczyn, Gniew, Powiat Tczewski przy wsparciu Diecezji Pelplińskiej oraz Radia Głos wraz z Lokalną Organizacją Turystyczną KOCIEWIE stworzyli tą unikatową trasę pielgrzymkową.
- Szlak wiedzie tradycyjną drogą, którą od wieków pokonują pątnicy wędrujący do sanktuarium piaseckiego. – mówi Bogdan Badziong, pomysłodawca przedsięwzięcia – Po drodze jest sporo kapliczek i przydrożnych krzyży. Wiele z nich ma ciekawą i długą historię, niektóre z nich sięgają XVIII wieku. Chcieliśmy tym samym przybliżyć szerszemu gronu odbiorców również historię tych swoistych przystanków modlitwy.
Jednym z takich miejsc jest krzyż usytuowany w Piasecznie przy skrzyżowaniu dróg z Piaseczna do Gogolewa i Piaseckiego Pola. Krzyż metalowy z figurą Chrystusa, ustawiony na postumencie z datą 1886 r. W tym roku został wybudowany dla ochrony wsi przed chorobami i nieszczęściami. Podczas okupacji został zburzony przez Niemców w 1941 r. Metalowy krzyż przewieziono do Fabryki Maszyn i Odlewni Papendick w Gniewie, w celu przetopienia go. Tam w tajemnicy ukryli go polscy pracownicy. Po wojnie umieszczono krzyż w dawnym miejscu na nowym cokole.
Wędrując od pelplińskiej katedry do sanktuarium w Piasecznie po drodze natrafić można na 13 miejsc-tablic, gdzie poczytać można fragmenty homilii z mszy papieskiej.
- Takim duchem nowoczesności, który włożyliśmy w tę realizację – wyjaśnia Piotr Kończewski z Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE – przy pomocy smartfona z dostępem do Internetu oraz QR kodu, który umieszczony jest na tablicy możliwe jest wysłuchanie słów Ojca Świętego tam w terenie. Może być to ten jeden fragment albo całe nagranie z 1999 roku.
Jak podkreśla LOT KOCIEWIE zbudowany szlak to jeden z elementów szerszego programu nazwanego „Sacrum dla profanum”. To zamysł zakładający udostępnienie zabytków sakralnych turystom oraz stworzenie systemu administracji informacją turystyczną o nich. W efekcie stworzenie produktu turystycznego na bazie atrakcji i sakralnych walorów Regionu.
- Na etnicznym obszarze Kociewia, w całości na terenie Diecezji Pelplińskiej, znajduje się siedem sanktuariów (Świecie, Topolno, Płochocin, Osiek, Gorzędziej, Lubiszewo, Piaseczno), – mówi Piotr Kończewski – a samych kościołów wartych opisania i zaprezentowania odwiedzającym jest ponad sto. To wielkie dziedzictwo oraz spory potencjał dla turystyki kulturowej i sakralnej. Współpracujemy owocnie w tym zakresie z administracją kościelną oraz partnerami samorządowymi.