Accessibility
UE

OTWARCIE ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W MIEJSOWOŚCI CZARNE 16.04.2011r

W dniu 16 kwietnia 2011 roku ogodzinie 18.00odbyło się uroczyste otwarcie

nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej w miejscowości Czarne.

Na uroczystość otwarcia świetlicy przybyli: Wójt Gminy Kaliska Sławomir Janicki, Z-ca Wójta Krzysztof Partyka, Starosta Powiatu Starogardzkiego Leszek Burczyk,

Ksiądz Mariusz Łącki, przedstawiciel firmy „Bolek i Lolek”Maciej Janusz, Radni Rady Gminy Kaliska w osobach Zofia Czarnowska, Anna Groth, Franciszek Szandrach i Marian Kujawski, była Sołtys Sołectwa Czarne Hanna Zielińska, obecnaSołtys Anna Prabucka, Rada Sołecka Sołectwa Czarne, zaproszeniSołtysiz gminy Kaliska, goście i mieszkańcy Sołectwa Czarne.

Otwarcie świetlicy zapoczątkowane było przecięciem wstęgi przez Wójta Gminy Kaliska Sławomira Janickiego, Starostę PowiatuStarogardzkiego Leszka Burczyka,

KsiędzaMariusza Łąckiego, Radną Zofię Czarnowską, byłąSołtysa Hannę Zielińską iobecną Sołtys Annę Prabucką.

KsiądzMariuszŁęckipoświęcił i pobłogosławił świetlicęw Czarnym.

Sołtys Anna Prabucka zaprosiła wszystkich gości i mieszkańców do świetlicy na poczęstunek, podczas którego głoszabrali: Wójt Gminy KaliskaSławomir Janicki, Starosta PowiatuStarogardzkiegoLeszek Burczyk, Radna Zofia Czarnowska orazSołtys Anna Prabucka.

NastępnieZ-ca Wójta Krzysztof Partyka odczytał „Informacjeowsi isołectwieCzarnewGminieKaliska”,następującej treści:

Sołecka Wieś Czarne ma zabudowę o charakterze rozproszonym i jest położona na lewym brzegu rzeki Wdy ( Czarnej Wody ) i po południowej stronie szosyStarogard Gdański – Chojnice(Berlinka) w odległości około 6km od tej drogi. Obszar sołectwa wynosi 957 hawraz z przysiółkiem Czubek. Na terenie sołectwa położone jest jezioro Gogolinek.

W nawiązaniu do historii miejscowości wraz z jej nazwą możemy określić, że nazwawsi może pochodzić od nazw rzeki Czarna Woda , od boru (czarnego), który stanowi południową panoramę wsi względnie od urodzajnej (czarnej) gleby, którą wieś odróżnia się od piaszczystych okolic.

Trudno powiedzieć,kiedy powstała pierwsza osada ale jej okres powstania datowany jest na lata panowania króla Jana III Sobieskiego.

W roku 1848 mieszkało we wsi Czarne72 katolików, natomiast w 1873 rokuw wyborach do sejmiku powiatowego w Starogardzie kandydatem gminy Lubichowo był mieszkaniec Czarnego – Pruszak , który w wyborach uzyskał większość głosów i został deputowanym do sejmiku.

W roku 1885 obszar dworski Czarne miał 31 budynków mieszkalnych i mieszkało tu 78 katolików i 33 ewangelików. Obszar wynosił 963 ha , natomiast już roku 1937 mieszkało w tej wsi 225 osób , a obszar wynosił 871 ha.

W roku 1954 dokonano zmiany w podziale administracyjnym Polski i Czarne wraz przysiółkiem Czubek stało się jedynie wsią sołecką, które w 1972 roku weszło w skład nowo utworzonej gminy Kaliska.

Sołtysem sołectwa Czarne w latach 1972 – 1978 był Kazimierz Szatkowski. Po nim na tę funkcjęzostał wybrany Wacław Rekowskii sprawował ją przez trzy kadencje. Wgrudniu 1990 roku sołtysem została Wiesława Wardzińska. W tym czasie wieś liczyła 105 mieszkańców i zajmuje obszar 682 ha.

W 1994 roku sołtysem został Stanisław Zielinski, a od roku 1998 sołtysem została Hanna Zielińska. Obszar sołectwa wynosi 957 ha, a mieszkańców liczy 103 osoby.

W roku 2011 sołtysem sołectwa Czarne została Anna Prabucka. Obecnie liczba mieszkańcówwynosi103osoby.

W2008roku po nabyciu gruntu pod budowę świetlicy w Czarnym Wójt Gminy KaliskaAntoni Cywiński zlecił wykonaniedokumentacji budowlanej na budynekświetlicywiejskiej.

W styczniu 2009 roku otrzymano pozwolenie nabudowę świetlicy w Czarnym, natomiast w sierpniu 2009 roku Wójt Gminy Kaliska Antoni Cywiński i MarszałekWojewództwaPomorskiego Jan Kozłowski podpisali umowę na dofinansowanie budowy świetlicy wiejskiej w sołectwie Czarne. Inwestycjazostała dofinansowana ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013wramach działania Odnowa i Rozwój Wsi.

Poprzeprowadzonym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego

wartość inwestycji wyniosła 339 735,86 zł, z czego dofinansowanie z PROW wyniosło 208 854,00 złotych tj. ( 75% kosztów kwalifikacyjnych ).

W maju 2010 roku po wygraniu przetargu przez firmę „Bolek i Lolek”Bogdana Janusza z siedzibą w Skarszewach podpisano umowę na budowę świetlicy, i w tym samym miesiącu przekazano grunt inwestorowi, poczym przystąpiono do jej realizacji.

W połowie listopada 2010 rokufirma „Bolek iLolek” Bogdana Janusza zakończyła budowę świetlicy w Czarnym i przekazała ją doużytkowania.

W drugiej dekadzie listopada 2010 roku otrzymano pozwolenie na użytkowanie budynku świetlicy wiejskiej w sołectwie Czarne.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom i mieszkańcom za uczestnictwo w otwarciu świetlicywiejskiej wCzarnymoraz Pani Sołtys Annie Prabuckiej i mieszkańcom za wspaniałe przygotowanie świetlicy i uroczyste przyjęcie gości.

LB

Otwarcie Czarne 2_2.jpg