Accessibility
UE

Pełnomocnictwo w wyborach uzupełniających do Rady Gminy Kaliska

Pełnomocnictwo w wyborach uzupełniających do Rady Gminy Kaliska

W związku z wyborami uzupełniającymi do Rady Gminy KALISKA zarządzonymi na dzień 13 marca 2011 r., Wójt Gminy Kaliska informuje, że przepisy ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U. z 2003r. Nr 159, poz. 1547 z późn.zm.) umożliwiają ustanowienie pełnomocnika, który w imieniu wyborcy odda głos w wyborach.

Szczegółowe zasady sporządzania aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 września 2010 r. (Dz.U. z 2010r. Nr 170, poz. 1146).

Kto może ustanowić pełnomocnika?

1.Wyborca posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także posiadający równoznaczne orzeczenie organu rentowego, tj. orzeczenie o:

ocałkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2
i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art.13 ust.5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń społecznych;

oniezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art.13 ust 5 ustawy wym w pkt 1;

ocałkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art.12 ust 2 ustawy wym. w pkt 1;

oorzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów;

oorzeczenie o zaliczeniu do II grupy inwalidów;

oosoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

2.Wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 75 lat.

Kto może być pełnomocnikiem?

·osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania.

Kto nie może być pełnomocnikiem?

·osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania;

·mężowie zaufania;

·kandydaci na radnego oraz na wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby lub od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka itd.), zstępny (córka, syn, wnuk, wnuczka itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.

Jak udzielić pełnomocnictwa?

·w celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca udzielający pełnomocnictwa składa wniosek (na druku) do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której jest wpisany do rejestru wyborców.

Do wniosku należy dołączyć:

·pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania (na druku)

·kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 75 lat.

Terminy składania wniosków:

Wniosek należy złożyć najpóźniej:

·do dnia 03 marca 2011 r. - (art. 205 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U. z 2003r. Nr 159, poz. 1547 z późn.zm.)

·

Wyborca, który udzielił pełnomocnictwa ma prawo:

·cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa do głosowania najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów tj. do 11 marca 2011 roku poprzez złożenie stosownego oświadczenia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) gminy, w której sporządzono akt pełnomocnictwa,

·do głosowania osobistego pod warunkiem głosowania wcześniej niż pełnomocnik.

Gdzie można składać wnioski ?

Wnioski należy składać w Urzędzie Gminy Kaliska ul. Nowowiejska 2 pok. nr 3 ,lub w sekretariacie.

Szczegółowe informacje dotyczące udzielania pełnomocnictw można uzyskać pod numerem telefonu: 58-58-89-201 nr wew. 34

Druki wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa oraz zgody na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowaniamożna pobrać w wyżej wskazanych miejscach, w godzinach pracy Urzędu.