Accessibility
UE

Prezentacja kociewia w stolicy

Po toruńskich „Kociewskich Uciechach” i łódzkim „Jarmarku na Piotrkowskiej” przyszedł czas na stolicę. W Warszawie od ubiegłej środy prezentowało się Kociewie. Zaczęło z „wysokiego C”, a potem… było jeszcze wyżej.

24 września z inicjatywy Kociewskiego Zespołu Parlamentarnego odbyło się otwarcie wystawy "Kociewie Nieznane" autorstwa Tomasza Babinka. Składa się ona z 22 fotogramów, których tematem przewodnim są impresje krajobrazów kociewskich. Otwarciu temu towarzyszył cały "Dzień Kociewski" w Senacie RP. Przerwa w obradach została wykorzystana do oficjalnego przywitania kociewskich gości i przedstawienia fotograficznej prezentacji. Dokonali tego Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz Andrzej Grzyb - senator ziemi kociewskiej, po których przemówieniach głos zabrał Starosta Starogardzki Leszek Burczyk. Wśród najważniejszych wizytujących nie zabrakło naszych Posłów Jana Kulasa i Sławomira Neumanna, Starostów Tczewskich, Prezydentów Tczewa i Starogardu Gdańskiego oraz wielu innych samorządowców.

Urok tego zakątka Polski przybyli parlamentarzyści i dziennikarze mogli poznać nie tylko ze zdjęć. Po korytarzach senackich i salach plenarnych obrad niosło się echo ludowych przyśpiewek i melodii, które wydobywały się z gardeł i instrumentów Kapeli Kociewskiej. Muzycznie umilał czas również w niezwykły sposób zespół „La Primavera” – dziecięca orkiestra kameralna ze szkoły muzycznej w Pelplinie. W czasie ich małego recitalu po dywanie sali biesiadnej pląsała w różnorodnym repertuarze młoda para taneczna.

A propos biesiady ! Po wspomnianych korytarzach i salach nie niósł się jedynie dźwięk - wszyscy odwiedzający wystawę i Izbę Wyższą parlamentu RP mogli zapoznać się również z potrawami regionalnymi przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich. Mięsiwa i ciasta, fefernuski i śledzie po kociewsku - to tylko część smakołyków jakimi się pochwaliliśmy, a stół był naprawdę bogato zastawiony kulinarnie i przepięknie przystrojony.

Nad wszystkim czuwały tym razem inne służby. Bezpieczeństwa strzegła nie Straż Marszałkowska – jej obowiązki przejęła w pełnym rynsztunku Husaria Gniewska z kasztelanem Jarosławem Struczyńkim na czele.

Nie tylko muzyczne, wizualne czy podniebienne wspomnienia pozostaną w pamięci przybyłych. Wspólnymi siłami Kociewie obdarowało wszystkich senatorów i wielu innych gości oraz odwiedzających całym mnóstwem upominków – wydawnictwa, broszury, pamiątki. Wszystko to znalazło się w specjalnie na tę okazje przygotowanych, barwnych torebeczkach.

Nie mogło tam również zabraknąć podarunków od Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE. Od początku wspierając całą stołeczną eskapadę wyposażyliśmy szacowne grono w mapy Naszego Regionu, krótkie przewodniki po Nim (Express na Kociewie), symboliczne drobiazgi-przypominajki oraz specjalnie zaprojektowane w formie oraz wyjątkowe w treści „Zaproszenie na Kociewie”.

Chwilę po opuszczeniu progów Senatu RP LOT KOCIEWIE już zapraszała do nas kolejnych gości. Tym razem z całej Polski, całej Europy… całego świata !

Przez trzy dni, od 25 do 27 września, Kociewie po raz pierwszy wypłynęło na trzy oceany światowej turystyki, bo zaistniało pomiędzy Senegalem, RPA, Malezją, Thaiti, Hawajami, Chinami i prawie niezliczoną ilością innych krajów i regionów naszego globu.

W Pałacu Kultury i Nauki miały miejsce XVI Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw - Tour & Travel, jedna z największych imprez tego typu w Europie Środkowo – Wschodniej. W tym roku przyjechało ponad 500–set wystawców z blisko 60 krajów. Pod względem ich ilości była to jedna z większych imprez w kraju. Międzynarodowość tych targów zagwarantowała wysoki poziom merytoryczny spotkania. Podczas całego weekendu stoiska odwiedziło blisko 20 tys. zwiedzających. Wśród wystawców znaleźli się przedstawiciele ze wszystkich kontynentów. Od Europy przez Azję, Australię i Oceanię oraz Amerykę Północną i Południową na Afryce kończąc. Swoje propozycje prezentowali m.in. : narodowe i regionalne organizacje turystyczne, touroperatorzy i agencje turystyczne; hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe oraz wellness & spa, uzdrowiska i sanatoria; przewoźnicy (linie lotnicze, kolejowe i promowe), a także portale turystyczne i elektroniczne systemy rezerwacji oraz ubezpieczyciele i wydawnictwa. Po raz pierwszy w tej plejadzie tuzów światowej turystyki pojawiło się Kociewie. Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE odpowiedziała na ofertę i prośbę Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, aby reprezentować i wesprzeć ją a zarazem całe Województwo Pomorskie w tak ważnym miejscu i tak ważnym czasie. Zasililiśmy nadbałtycką drużynę swoimi ludźmi, publikacjami i merytoryczną wiedzą. Byliśmy tam jako Pomorze, ale i jako Kociewie zatem… w Polskę, Europę i Świat poszły kociewskie mapy, pojechał Kociewski Express i poleciały LOT-owskie kociewskie gadżety z modraczkiem.

Nie trudno było Pomorze znaleźć. Nasza obecność na targach zbiegła się również z krótką kampanią promocyjną województwa pomorskiego, jaką 25 września PROT przeprowadził w centrum Warszawy .Wolontariusze ze stylizowanymi na znaki turystyczne tablicami pojawili się również na otwarciu tegorocznej edycji TT Warsaw wzbudzając tym samym duże zainteresowanie wśród odwiedzających. Na tablicach hasło : „Pomorskie – dobry kurs przez cały rok”, a tam czekało na turystów z całego świata również Kociewie !