Mieszkańcy Gminy Kaliska
Ministerstwo Środowiska chce poprawić efektywność segregacji odpadów komunalnych, dlatego od 1 lipca 2017 r., na terenie całego kraju, zaczął obowiązywać Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO). W naszej Gminie system został wprowadzony z dniem 01.01.2017r. Odpady są dzielone na cztery frakcje segregacji. Do pojemnika/worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło, do żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji oraz piątą zmieszane (niesegregowane)/ szaro- czarne pojemniki lub worki.
Segregowanie odpadów przynosi też korzyści finansowe – segregując, zapłacisz mniej za odbiór śmieci. Jeśli będziesz pozbywać się odpadów jedynie w formie zmieszanej, rachunek za odbiór śmieci będzie wyższy. Słowem segregacja się opłaca.
Jeśli masz jeszcze wątpliwości, gdzie wyrzucić konkretny odpad, zobacz przypomnienie i podpowiedzi poniżej.
Papier – pojemnik/worek niebieski
Wrzucamy:
Nie wrzucamy:
Szkło – pojemnik/worek zielony
Wrzucamy:
Nie wrzucamy:
Metale i tworzywa sztuczne – pojemnik/worek żółty
Wrzucamy:
Nie wrzucamy:
Odpady ulegające biodegradacji – pojemnik/worek brązowy
Wrzucamy:
Nie wrzucamy:
Wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych, wyrzucamy do pojemnika z odpadami zmieszanymi.
Uwaga na odpady niebezpieczne
Przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Te odpady można oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), zorganizowanym przez gminę. Informację o punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych gmina udostępniła na swojej stronie internetowej oraz tablicy ogłoszeń.
Zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami należy najpierw zapobiegać ich powstawaniu, a te już wytworzone ponownie wykorzystywać lub poddać recyklingowi.
Zatem recykling jest ważnym elementem gospodarki krajów rozwiniętych, gdyż umożliwia wytwarzanie nowych produktów przy użyciu znacznie mniejszej ilości surowców i energii. Dzięki recyklingowi zmniejszone zostanie ponadto zużycie surowców oraz emisja szkodliwych substancji do środowiska.