18 stycznia br. o godz. 12:00 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Piecach, odbyła się uroczystość związana z oddaniem do użytku zmodernizowanego budynku szkoły. Kilka miesięcy remontu zmieniło obiekt – jest estetyczny, „większy” i bardziej nowoczesny.
Zainstalowano centralne ogrzewanie, wyremontowano podłogi, toalety, dach. Powstał podjazd, toaleta i winda dla osób niepełnosprawnych. Zaadoptowano pomieszczenie na gabinet dla pedagoga i logopedy. Odnowiono pokój nauczycielski, w którym powstało zaplecze kuchenne. Wyremontowano, dotąd nie wykorzystywane poddasze, w którym obecnie mieści się stołówka, biblioteka i pracownia komputerowa. A wszystko to w niewielkich Piecach w gminie Kaliska, m.in. za pieniądze „zdobyte” z funduszy unijnych. Ponad 70 % kosztów całej inwestycji było finansowane w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego – Działanie 3.5.1 Lokalna infrastruktura edukacyjna i sportowa.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie pani Barbara Mania (dyrektor szkoły), Antoni Cywiński – Wójt Gminy Kaliska, Stanisław Sumowski z Delegatury Kuratorium Oświaty w Tczewie i Wiesław Hartuna (wykonawca – firma Lemar). Wśród przybyłych gości byli radni i urzędnicy gminni, przedstawiciele kultury, oświaty i organizacji działających w gminie Kaliska, wizytatorzy z Kuratorium Oświaty i Inspektorzy Nadzoru. Naturalnie nie zabrakło samych uczniów szkoły i ich rodziców. Obiekt uroczyście poświęcił ks. proboszcz Witold Szumiato.
Na tę uroczystość dzieci przygotowały ciekawy program artystyczny. Były jasełka i specjalne przedstawienie, ukazujące trudności, jakie musiały pokonać dzieci podczas remontu. Prace remontowe rozpoczęły się 4 sierpnia i trwały do grudnia 2005 roku. Jak powiedziała pani dyrektor szkoły – Barbara Mania – uczniowie przechodzili swoistą wędrówkę. Dzieci z klas od 1 do 3 odbywały lekcje w tych pomieszczeniach, które akurat nie były remontowane. Zaś uczniowie klas od 4 do 6 na lekcje jeździły do byłej szkoły w pobliskim Iwiczne. W bardzo nietypowym miejscu zajęcia miały dzieci z zerówki – w krytej strzechą chacie kociewskiej z 1885 r. w Piecach. Występ uczniów zakończył się bardzo miłym akcentem. Otóż pan Stanisław Sumowski z Delegatury Kuratorium Oświaty, zachęcił dorosłych gości do wspólnej zabawy z dziećmi, dołączając się do utworzonego przez nie kółka. Za jego przykładem poszli inni goście.