UROCZYSTOŚĆ POSADZENIA DĘBU PAMIĘCI
W ZOW PIECE
13.06.2011
Program patriotyczno-edukacyjny „KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” ma na celu uczczenie pamięci Bohaterów Mordu Katyńskiego, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI Zbrodni Katyńskiej. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie.
W związku z tym jako szkoła zgłosiliśmy swój udział w tym programie i w dniu 13 czerwca 2011r. w Zespole Oświatowo-Wychowawczym w Piecach odbędzie się uroczystość posadzenia DĘBU PAMIĘCI dla uhonorowania pamięci aspiranta Policji Państwowej FRANCISZKA PEPLIŃSKIEGO, urodzonego 01.04.1891r. w Hucie Kalnej, zamordowanego strzałem w tył głowy w Twerze w roku 1940 przez NKWD.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tej uroczystości, której przebieg przedstawia się następująco:
1.11.00 - Msza św. w Kościele parafialnym w Piecach
2.12.00 - Przejście z kościoła do szkoły.
3.12.10 – Część oficjalna:
üPowitanie
üPrzedstawienie sylwetki aspiranta Policji Państwowej Franciszka Peplińskiego
üSłowo gości
üSłowo przedstawiciela rodziny Fr. Peplińskiego
4.12.30.- Część artystyczna
5.12.45 – przemarsz na miejsce posadzenia dębu
6.12.50 – sadzenie dębu:
üOdsłona tablicy pamiątkowej
üPoświęcenie
üZłożenie kwiatów
KILKA SŁÓW WSPOMNIENIA O FRANCISZKU PEPLIŃSKIM.
Ostatnie dni kwietnia 1940 roku dla Franciszka były jego ostatnimi dniami życia. Udostępniona notatka przez władze rosyjskie stronie polskiej jest następującej treści: „starszy przodownik PP Komendy Powiatowej w Kartuzach, woj. pomorskie Franciszek Pepliński syn Franciszka i Rozalii urodzony 01.04.1891r. figuruje na liście NKWD Nr 051/1 z dnia 1940r. poz. 62 nr teczki 2690”. Jakie drogi wiodły go na tę nieludzką ziemię?
Urodził się w Hucie Kalnej, powiat Starogard Gdański. Miał 5-oro rodzeństwa. Stracił matkę, gdy miał 13 lat. Był najstarszym z rodzeństwa.
W czasie I wojny światowej został powołany przez zaborcę na front niemiecki. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę pełnił służbę w Państwowej Policji w Powiatowej Komendzie w Kartuzach, gdzie przeniósł się z rodziną. Tu zastaje go wybuch II wojny światowej i rozkaz ewakuacji na południe Polski. Kontynuując ewakuację nie uległ namowom, aby zamienić mundur na ubranie cywilne.
Nie dane mu było w porę dotrzeć do granicy polsko-rumuńskiej, ani powrócić do żony Rozalii i synów Henryka i Zygmunta. Dostaje się do niewoli sowieckiej i tam ginie.
Franciszek Pepliński pośmiertnie został mianowany przez prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego w dniu 5 października 2007r. na stopień aspiranta Policji Państwowej.
W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Kaplicy Katyńskiej są umieszczone tabliczki ku czci pomordowanych jeńców z inskrypcjami. Wśród nich pod numerem 11313 znajduje się także inskrypcja Franciszka Peplińskiego.
Na podstawie wspomnień siostrzenicy Franciszka Peplińskiego
p. Zofii Borys