Accessibility
UE

Urząd Gminy w Kaliskach informuje

 

Urząd Gminy w Kaliskach informuje, że od 01.09.2016 r. do 15 września 2016 roku można składać wnioski o przyznanie pomocy materialnej w formie stypendium szkolnego na rok szkolny 2016/2017.

Urząd Gminy w Kaliskach informuje, że od 01.09.2016 r. do 15 września 2016 roku można składać wnioski o przyznanie pomocy materialnej w formie stypendium szkolnego na rok szkolny 2016/2017.

Pomoc materialna przysługuje:

1) uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży
i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia,

2) wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację odpowiednio obowiązku szkolnego
i obowiązku nauki - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,

3) uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży
 i dla dorosłych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,

4) słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.

Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są: stypendium szkolne i zasiłek szkolny.

Stypendium szkolne - może otrzymać uczeń zamieszkały na terenie gminy Kaliska, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, rodzina jest niepełna, wystąpiło zdarzenie losowe.

Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkole nie może być większa niż 514 zł netto.

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenia o uzyskanych dochodach wszystkich członków rodziny w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku (t.j. w miesiącu sierpniu 2016 r.):

  1. Zaświadczenie z zakładu pracy o uzyskanym wynagrodzeniu
  2. Zaświadczenie lub odcinek ZUS/KRUS o pobieraniu renty/emerytury (inwalidzkie, rodzinne) w tym również zagraniczne świadczenia przedemerytalne.
  3. Dokument potwierdzający wysokość otrzymywanych alimentów.
  4. Zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o zarejestrowaniu/niezarejestrowaniu się jako osoby bezrobotnej oraz wysokości pobieranego zasiłku dla bezrobotnych.
  5. Oświadczenie o uzyskanym dochodzie z pracy dorywczej.
  6. Zaświadczenie o uzyskanym dochodzie z praktyk
  7. Zaświadczenie o otrzymywaniu innego stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych.
  8. Zaświadczenie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o wysokości pobieranych świadczeń (w tym zasiłków: rodzinnych, stałych, okresowych, pielęgnacyjnych i dodatków do zasiłków, dodatków mieszkaniowych, zaliczki alimentacyjnej) lub zaświadczenie o nie korzystaniu z pomocy społecznej.
  9. Zaświadczenie właściwego organu gminy o powierzchni gospodarstwa rolnego
    w hektarach przeliczeniowych.
  10. Dowód opłacenia składki KRUS za III kwartał.
  11. Oświadczenie o nieopłacaniu składki KRUS.
  12. Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wyborze formy opodatkowania.
  13. Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o osiągniętym dochodzie (dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą).
  14. Oświadczenie dokumentujące wysokość innych dochodów.

 

Zasiłek szkolny – może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo
w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Przyznawany jest w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub
w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego. O pomoc w formie zasiłku szkolnego można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie
tego zasiłku.

Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym mogą być przyznawane na:

  • wniosek rodziców ucznia,
  • wniosek pełnoletniego ucznia,
  • wniosek dyrektora szkoły.

Wypełnione wnioski o przyznawanie stypendium szkolnego dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Kaliska należy składać w sekretariacie Urzędu Gminy w Kaliskach,  pok. nr 26 przy ul. Nowowiejskiej 2, w nieprzekraczalnym terminie do 15.09.2016 r.

W przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych
i kolegiów pracowników służb społecznych wnioski składa się do 15 października 2016 roku.

Formularze wniosków o pomoc materialną dla uczniów dostępne są w sekretariacie Urzędu Gminy Kaliska lub w pok. nr 5 oraz na stronie www.kaliska.pl.

W przedmiotowej sprawie osobą do kontaktów wyznaczoną w Urzędzie Gminy Kaliska jest Pani Patrycja Bławat- Kulińska.

 

WNIOSEK_O_PRZYZNANIE_STYPENDIUM_SZKOLNEGO_W ROKU_SZKOLNYM__2016.pdf

 

WNIOSEK O ZASIŁEK SZKOLNY.pdf

 

KATALOG WYDATKÓW KWALIFIKOWANYCH DO STYPENDIUM SZKOLNEGO  (refundacja do wysokości przyznanego stypendium)

  1. PODRĘCZNIKI SZKOLNE OBOWIĄZUJĄCE UCZNIA W ROKU SZKOLNYM 2016/2017  (z wyłączeniem klas pierwszych, drugich, trzecich, czwartych i piątych szkół podstawowych oraz klas pierwszych i drugich gimnazjów oraz uczniów zakwalifikowanych do Rządowego programu „Wyprawka szkolna”),
  2.  LEKTURY SZKOLNE OBOWIĄZUJĄCE UCZNIA W DANYM ROKU SZKOLNYM
  3. ZESZYTY.
  4. POMOCE DYDAKTYCZNE  (w tym.: słowniki, encyklopedie, atlasy, tablice matematyczne, chemiczne, fizyczne itp.)
  5. TORNISTER ( w tym: plecak/tornister szkolny, torba szkolna)
  6. ARTYKUŁY SZKOLNE (w tym.: piórnik, bloki, flamastry, kredki, pędzle, farby, kleje, papier kolorowy, ołówki, długopisy, pióra, gumki, temperówki, kalkulatory, bibuła, brystole, papier kancelaryjny, nożyczki, taśmy klejące, korektory, przybory geometryczne, plastelina, modelina, teczki, segregatory, okładki, wycinanki, malowanki, itp.)
  7. OBUWIE SPORTOWE NA WF (1 para na 1 semestr)
  8. STRÓJ  NA WF (w tym: bluza sportowa, dres sportowy, spodnie sportowe, spodenki gimnastyczne, podkoszulka sportowa, RAZ NA SEMESTR)
  9. PRZYBORY I STRÓJ DO NAUKI ZAWODU (potwierdzone przez szkołę)

9.  DRUKARKA, TUSZ DO DRUKARKI, TONERY, PAPIER DO DRUKARKI (w tym też: płyty CD, DVD)

  1. POKRYCIE KOSZTÓW ABONAMENTU INTERNETOWEGO.
  2. KOMPUTER, LAPTOP, TABLET, OPROGRAMOWANIE, CZĘŚCI DO KOMPUTERA, MULTIMEDIALNE PROGRAMY EDUKACYJNE.
  3. BIURKO, KRZESŁO DO BIURKA.
  4. STRÓJ GALOWY/SZKOLNY (WYMAGANY REGULAMINEM PRZEZ SZKOŁĘ)
  5. SPRZĘT MUZYCZNY (po dołączeniu zaświadczenia ze szkoły muzycznej, potwierdzającego uczęszczanie ucznia na zajęcia)
  6. BASEN ( w tym: strój kąpielowy, czepek, klapki, okulary pływackie, - 1 szt. po dołączeniu oryginału zaświadczenia ze szkoły potwierdzającego, że nauka pływania odbywa się w ramach zajęć lekcyjnych)
  7. UCZESTNICTWO W ZAJĘCIACH DODATKOWYCH (w tym:.: nauka języków obcych, zajęcia wyrównawcze, sportowe, informatyczne, taneczne, recytatorskie, muzyczne, artystyczne
    i inne zajęcia poszerzające wiedzę i umiejętności ucznia).

 

W danym roku szkolnym obowiązują faktury za:

  • Zakup podręczników, materiałów edukacyjnych - od  lipca 2016 r.
  • Abonament internetowy- od września 2016 r. do czerwca 2017 r. (z faktury musi wynikać jednoznacznie koszt za usługę internetową, refundacji podlegają również faktury wystawione na dorosłego członka gospodarstwa domowego ucznia innego niż wnioskodawca jeżeli przedłoży stosowne oświadczenie w tym zakresie)
  • Uczestnictwo w zajęciach dodatkowych - od września 2016 r. do czerwca 2017 r. po dołączeniu oryginału zaświadczenia wystawionego przez podmiot realizujący zajęcia        o wysokości poniesionych przez rodzica / prawnego opiekuna ucznia lub pełnoletniego ucznia, opłat za zajęcia lub rachunku wystawionego przez podmiot realizujący zajęcia
  • Pozostałe kwalifikowane wydatki od sierpnia 2016 r. – wg katalogu wydatków kwalifikowanych.

UWAGA!

  1. Faktury, bądź rachunki uproszczone, muszą być wystawione imienne na rodzica/opiekuna prawnego lub pełnoletniego ucznia.
  2. Faktury muszą zawierać datę wystawienia, numer dokumentu, pieczątkę i podpis osoby wystawiającej fakturę lub rachunek.
  3. Istotne jest także by np. plecak, buty itp. miały adnotacje „szkolne” lub „sportowe”. Jeżeli zakupiony asortyment nie ma tego przymiotnika w nazwie umieszczonej na fakturze,  a sprzedawca nie chce potwierdzić tego faktu na odwrocie rachunku, może potwierdzić szkoła, do której uczęszcza uczeń.
  4. Rodzice, prawni opiekunowie lub pełnoletni uczniowie opisują przedłożoną fakturę         w następujący sposób:Rachunek/faktura  dotyczy decyzji nr ROM.4462........ 2016.V  wydanej przez Wójta Gminy Kaliska w dniu ................2016 r.  na kwotę: ………………..
    na wnioskodawcę:……………………………..….  dla ucznia…………….…………… Uczeń w roku szkolnym 2016/2017  uczęszcza do ………… klasy (podać której)  szkoły …………………….(jakiej?) w ………………(miejscowość)".
  5. Dopuszcza się przedłożenie jednej faktury na poniesione wydatki w rodzinie,      w której wydatkowanie środków będzie obejmowało więcej niż jedno dziecko. Należy dokonać opisu, o którym mowa w pkt. 4 na każde dziecko oddzielnie na tej samej fakturze.

 

P_O_U_C_Z_E_N_I_E.pdf