„ Bądź artystą – Twórz piękno”, pod takim tytułem już po raz XIzorganizowaliśmyWernisaż „Sami-Swoi”.To cykliczna impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz imprezGminnego Ośrodka Kultury w Kaliskach. Zawsze w miesiącu październiku nasi artyści amatorzyprezentują swój całoroczny dorobekwe wszystkich dziedzinach i formach sztuki. Było więcmalarstwo Pana Edwina Jasińskiego i Arno Granta, rzeźby Leszka Baczkowskiego,sztandary Zdzisi Gulgowskiej, szydełkowane prace Pani Małgorzaty Światczyńskiej i haftowane podusie Magdaleny Janickiej. Jak co roku nie zawiedli nashafciarze Państwo Grażyna i Tadeusz Leśnik. Rodzinnie wystawili swoje praceSylwestra, Urszula i Andrzej Engler prezentująchafciarstwo richelieu, krzyżykowe oraz obrazy ze skóry.Pani Maria Kamińska z Pieców przygotowała stroiki z darów lasu, a Państwo Urszula i Gerard Jurczyk zFrankuwariacje na wiklinę i korzenie.Pani Jadwiga Gebauer wystawiła swoje misternie oplecione niciąkolorowe kule a także serwetki i obrusy.Bratkowe obrazy oraztorby na zakupy wykonane z reklamówek pokazała Pani Krystyna Winnicka z Kalisk. Makaronowe wazoniki i wyklejane krepą obrazki przygotowały dzieci ze świetlicy wKaliskach i w Piecach.Grupa „Wspaniała Rodzinka” zaprezentowała cały swój roczny dorobek artystyczny od fantazyjnych słoneczek -poprzez zdobione portrety -na różnorodności kartek na wyjątkowe okazje kończąc. Na wystawie nie zabrakło też zdjęć zachodów słońcaMarioli Szewczyk – Głuchowskiej oraz debiutu fotograficznego jej syna Maksymiliana. Gościnnie prezentowała swoje prace Marta Stoba z Sępólna Krajeńskiego. Było to origami wykonane (głównie świąteczne ozdoby choinkowe) z wielką starannością. Pani Kornelia Ziółkowska namalowała konwalie – była to jej pierwsza praca malarska, która pojawiła się na wystawie. Również po raz pierwszy pokazała swoje hafty Marysia Wiśniewska z Cieciorki, były to obrazy wykonane haftem krzyżykowym. Swoje małe dzieła wystawiły też „kursantki” Zdzisi Gulgowskiej, realizującej swój hafciarski projekt.
Ponadto wernisażowi gościeobejrzeli taniec w wykonaniudziewczynek: Juli Łangowskiej, Juli Groth, Oliwi Hetmańskiej, Oliwi Beling, WiktoriiTrzebiatowskiej, Ani Talaśki, Martyny Hartuna, Agnieszki Piankowskiej, Kasi Tuszkowskiej i Matyldy Rybackiej. Był to kankan z autorską choreografią Anny Groth oraz uszytymi przez nią spódniczkami. Na zakończenie publiczność obejrzała występ gdańskich szczudlarzy, którzy wykonali układ taneczny do Marsza Triumfalnego z opery Verdiego – Aida.
Impreza skupia wokół siebie wielu wolontariuszy, sponsorów i twórców. Dziękujemy Alicji Jutrzenka – Trzebiatowskiej oraz Państwu Grażynie i Tadeuszowi Leśnik za dary w postaci biletów NBP przeznaczonych na tę imprezę. Dziękujemy Marii Gumińskiej za wsparcie oraz Gracjanowi Groth, który świetnie wyglądał w roli Koszałka Opałka i z godnością pełnił rolę dekoracji stołu. Pracownikom GOK oraz stażystomdziękuję za pomoc w organizacji wernisażu, za dekorację,pyszną drożdżówkę i wiele innych ważnych rzeczy tworzących klimat imprezy.
XI wystawa była też ukoronowaniem projektu pt. „Bądź Artystą – Twórz Piękno, napisanego przez Panią Elżbietę Pasterską i przeze mniedo „Chaty Kociewia” W wyniku realizacji projektu powstała książka o naszych gminnych artystach. Ta publikacja była też darem dla naszych twórców, sponsorów i osób związanych z programem.
Do zobaczenia, być może w przyszłym roku, na kolejnym wernisażu.
Zapraszamy do galerii zdjęć.