Accessibility

Gmina Kaliska z wizytą w II LO w Starogardzie Gdańskim

 

18 grudnia 2018 roku przedstawiciele gminy Kaliska uczestniczyli w uroczystości regionalnej pn. „Święta na Kociewiu” zorganizowanej przez II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. Organizacja tej imprezy to już tradycja, bowiem odbywa się od 1999 roku, kiedy to Starostwo Powiatowe przyjęło uchwałę o ustanowieniu dnia 23 listopada Dniem Powiatu Starogardzkiego. Główną jej ideą jest pielęgnowanie dorobku kulturowego powiatu i regionu Kociewia.

Do udziału w uroczystości, oprócz zespołów ludowych i artystów, organizatorzy zapraszają corocznie  jedną z kociewskich gmin, oferując możliwość zaprezentowania się i promocji gminy wśród społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości. Była to już druga wizyta gminy Kaliska w II LO. Po raz pierwszy mieliśmy zaszczyt się tam zaprezentować w 2007 roku.

W ramach naszej prezentacji wyświetliliśmy film promujący dokonania gminy w zakresie inwestycji, działań społecznych, kultury i sportu, a także walory przyrodnicze i turystyczne gminy. Następnie na scenie wystąpili  „Mali Kociewiacy” z przedszkola w Kaliskach pod opieką p. Ewy Kujawskiej i p. Karoliny Dunajskiej oraz p. Elżbieta Pasterska Prezes Kaliskiego Stowarzyszenia Seniorów, która przedstawiła „gadkę kociewską”, a także przybliżyła zebranym postać znanego regionalisty Antoniego Górskiego, autora wiersza o Kaliskach.  Prezentację zakończył Wójt Gminy p. Sławomir Janicki, który dziękując za zaproszenie i możliwość promocji gminy wręczył Pani Dyrektor szkoły pamiątkową rzeźbę „Kaliskiego Słonecznika”. Podarowaliśmy także szkole ozdobę świąteczną wykonaną przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kaliskach oraz dwa egzemplarze Monografii Gminy.

W ramach gminnych stoisk zaprezentowano twórczość Kaliskiego Stowarzyszenia Seniorów, rzeźbę p. Leszka Baczkowskiego oraz rękodzieła Koła Gospodyń Wiejskich z Iwiczna pod przewodnictwem p. Sylwii Dąbrowskiej, które też przygotowało degustację pysznych, świątecznych ciast i sałatek. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z wyrobami Kaliskiej Masarni, które promowała p. Elżbieta Adamowska. Nie zabrakło także informacji o działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliskach wraz z Izbą Pamięci Izydora Gulgowskiego w Iwicznie.

Podczas uroczystości gminę Kaliska reprezentowali także: Przewodniczący Rady Gminy p. Zbigniew Szarafin oraz Dyrektor GOK w Kaliskach p. Mirosława Borucka. Wśród gości zaproszonych przez Dyrekcję szkoły byli: Starosta Starogardzki p. Kazimierz Chyła, Wicestarosta p. Patryk Gabriel oraz  Radny RP p. Leszek Burczyk.

Prezentacja gminy to tylko część bogatego programu imprezy, przygotowanego przez grono pedagogiczne oraz uczniów. Mieliśmy przyjemność wysłuchać wywiadu z absolwentką szkoły p. Ewą Roman pełniącą funkcję Dyrektora Starogardzkiego Centrum Kultury, a także zachwycić się przepięknym wykonaniem przez uczniów kolęd i pastorałek. W przedstawieniu o tematyce świątecznej podziwialiśmy też ich niebywały talent aktorski. Uczniowie zadbali również, aby podczas imprezy nie zabrakło pysznych, kociewskich przysmaków.

Atmosfera tej uroczystości była niepowtarzalna. Wzięliśmy w niej udział z ogromną przyjemnością i bardzo dziękujemy p. Dyrektor Hannie Gałązka-Janas za zaproszenie do wspólnego, kociewskiego, świętowania. Szczególne podziękowania składamy p. Hannie Jędrzejczyk, przemiłej pani profesor, która od 1999 roku jest główną organizatorką tej wspaniałej uroczystości.

Całej społeczności II LO w Starogardzie Gdańskim życzymy wszelkiej pomyślności i wielu, wielu sukcesów!

 

Bożena Pozorska

UG Kaliska