Accessibility
UE

Leszek Baczkowski otrzymał nagrodę Starosty Starogardzkiego w dziedzinie kultury- " Kociewski Gryf"

 
Dnia  06.03.2014 r. w Czarnej Wodzie (Restauracja Kociewska) miało miejsce ogłoszenie wyników   zgłoszonych kandydatur do nagrody „Kociewski Gryf 2013”  w dziedzinach sportu, gospodarki i kultury. Statuetkę Kociewskiego Gryfa oraz miano „Twórcy Roku 2013”  przyznano Leszkowi Baczkowskiemu.

 

Leszek Baczkowski

Artysta rzeźbiarz, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, twórca kapliczek i innych rzeźb. Działalność artystyczną rozpoczął w szkole średniej. Najwięcej tworzył w latach 70 i 80- tych gdzie odniósł sukcesy na ogólnopolskich lokalnych konkursach. W latach 80-tych przerwał twórczość rzeźbiarską. Wrócił do niej w 2004 roku, kiedy wyjechał z misją pokojową ONZ do Kosowa. Wykonał tam krzyż do kaplicy policyjnej oraz inne rzeźby.

W początkowej fazie twórczości rzeźbił głównie prace o tematyce sakralnej, obecnie inspiruje go życie codzienne a wieloletnia praca artystyczna zaowocowała wieloma osiągnięciami, za które otrzymywał różnego rodzaju nagrody, wyróżnienia a także Medal za szczególny wkład w rozwój i upowszechnianie kultury i sztuki w środowisku policyjnym województwa  Zachodniopomorskiego.

W 2013 roku Leszek Baczkowski otrzymał:

  • Otrzymał  wyróżnienie ”Kociewskie Pióro” za 2012 rok, jako indywidualnie nominowany w kategorii animacja kultury.
  • Podziękowanie za udział w XV forum twórczości ludowej ziemi kaszubskiej odbywającego się pod tematem wiodącym”  Kołowrotek i krosna na Kaszubach”, 2013 r., Somonino.
  • Podziękowanie udział w konkursie i wystawie pokonkursowej „Patron - opiekun, przyjaciel, orędownik ”, 2013, Wilkowice,
  • Dyplom za zajęcie III miejsca w XVI konkursie sztuki  i rękodzieła „ w kategorii rzeźba, Słupsk 2013,Nagroda za zajecie I miejsca w XXII .
  • Kociewskim Konkursie Plastycznym na Najciekawszą Szopkę Bożonarodzeniową kategoria dorośli.2013R., Starogard Gd.

 

Udział w festiwalach, forach czy też innych imprezach cyklicznych, zaowocował wieloma nagrodami podziękowaniami za prezentowanie sztuki ludowej Kociewia na samym Kociewiu, ale też i poza jej obszarem. A to wpływa min. na upowszechnianie regionalizmu w dziedzinie kultury, jakim jest rzeźbiarstwo.

 

Informacja i fotorelacja na stronie:  http://www.czarna-woda.pl/?a=1&id=1865