Accessibility
UE

Światowy Dzień Kociewia - 10 lutego

Światowy Dzień Kociewia – historia i tradycje regionu

Światowy Dzień Kociewia obchodzony jest każdego roku 10 lutego. Data ta upamiętnia pierwszą wzmiankę o Kociewiu w źródłach historycznych – list Józefa Hurtiga z 1807 roku do generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Wówczas nazwa „Kociewie” została odnotowana po raz pierwszy.

Kociewie to malowniczy region Pomorza Gdańskiego, rozciągający się na lewym brzegu Wisły, w dorzeczu Wdy i Wierzycy, częściowo obejmujący również Bory Tucholskie. Administracyjnie znajduje się na pograniczu województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Choć mniej znany niż sąsiednie Kaszuby, Kociewie wyróżnia się bogatą kulturą, unikatowym folklorem oraz pięknymi krajobrazami.

Święto ustanowiono w 2007 roku, dokładnie 200 lat po historycznej wzmiance o regionie. Celem obchodów jest promowanie kociewskiego dziedzictwa kulturowego i integracja jego mieszkańców. Co roku organizowane są warsztaty, prelekcje, spotkania i wydarzenia kulturalne, które pozwalają lepiej poznać historię oraz walory przyrodnicze tego wyjątkowego miejsca.

Światowy Dzień Kociewia to doskonała okazja, by odkryć uroki Kociewia i docenić jego wkład w bogactwo kulturowe Polski.